Ekologický a snadno demontovatelný. Katar staví pro fotbalové mistrovství světa stadion z kontejnerů

Foto: Profimedia.cz
Bydlení
30. 11. 2017 7:31
Fotbalové mistrovství světa v Kataru se odehraje na stadionu postaveném z přepravních kontejnerů. Objekt, do něhož se vejde zhruba 40 tisíc diváků, bude možné po skončení světového klání přestěhovat a znovu vystavět jinde.

Gigantické stadiony a arény vznikající při příležitosti sportovních událostí, jako jsou olympijské hry nebo světové šampionáty, znamenají obrovské finanční zatížení pro pořadatele. Většina z nich pak po skončení události zůstane prázdná a chátrá.

Opačným směrem se vydalo architektonické studio Fenwick Iribarren, které tento týden představilo vizualizace stadionu pro mistrovství světa ve fotbale, které se bude konat v roce 2022 v Kataru. 

Sportoviště s názvem Stadion Ras Abu Aboud o kapacitě zhruba 40 tisíc míst bude postaveno z lodních kontejnerů. Po skončení mistrovství se objekt jednoduše rozmontuje a přestěhuje na jiné místo. Upozornil na to server The Daily Mail.

Cílem organizátorů bylo minimalizovat náklady, redukovat odpad a uhlíkovou stopu. Rovněž doufají, že projekt navržený v souladu s udržitelným rozvojem bude inspirovat i další.

Podívejte se, jak bude vypadat stadion Ras Abu Aboud v Kataru. Vybuduje se pro utkání FIFA 2022

Podívejte se, jak bude vypadat stadion Ras Abu Aboud v Kataru. Vybuduje se pro utkání FIFA 2022 | Video: DeliverAmazing
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy