Indická architektka poprvé v Praze: na přednášce se dotkne především trvale udržitelné architektury

Bydlení
5. 4. 2018 11:31
Indická architektka Anupama Kundoo se na své historicky první přednášce v Praze dotkne problematiky rychlého rozvoje měst, dostupnosti bydlení a trvale udržitelné architektury.
Anupama Kundoo
Anupama Kundoo | Foto: archiv Anupama Kundoo

Mezinárodně uznávaná indická architektka Anupama Kundoo poprvé přijede do Prahy. Na přednášce, která se uskuteční ve čtvrtek 5. dubna v prostoru CAMP - IPR Praha, bude hovořit o problematice rychlého rozvoje měst a dostupnosti bydlení.

"Moje návrhy nejsou motivované strachem, že svět jednou skončí, nýbrž hledáním cest, jak s tím, co máme, udělat co nejvíce," říká Anupama Kundoo, která dlouhodobě žije ve Španělsku.

Anupama Kundoo
Anupama Kundoo | Foto: archiv Anupama Kundoo

Na své první pražské přednášce bude hovořit o dostupnosti bydlení, poškozování přírodních zdrojů a důležitosti vzdělání. "Znalosti propůjčují moc. Projekty budoucnosti musí být citlivé k životnímu prostředí a zároveň mít socio-ekonomický přínos. V současném kontextu překotné urbanizace je dostupnost bydlení, nejen z hlediska peněz, ale i z hlediska dopadů na životní prostředí, čím dál důležitějším tématem. Musíme se naučit rozlišovat mezi skutečně potřebným a nadbytečným, aby města nejen přežila, ale i prospívala," dodává.

Anupama Kundoo se zaměřuje na výzkum materiálů a experimenty s architekturou, která má příznivý dopad na životní prostředí. Mnoho jejích staveb najdeme v Indii. Své architektonické výzkumné i pedagogické projekty ale realizuje po celém světě (Berlín, Londýn, New York, Brisbane či Madrid).

V současnosti působí jako profesorka v Madridu. Její práce zasahuje i do oblasti urbanismu a územního plánování, zkušenosti má především s problematikou překotné urbanizace, o které také intenzivně píše. 

studio C+S architects
studio C+S architects | Foto: archiv studio C+S architects

Na přednášce vystoupí i zástupci italského studia C+S architects, jehož hlavními architekty jsou Carlo Cappai a Maria Alessandra Segantini. Ateliér pracuje v různých oborech: od krajinářské tvorby a urbanismu přes navrhování objektů různého měřítka až k interiérovému designu, a to jak pro soukromý, tak i veřejný sektor.

C+S architects získali řadu ocenění, byli mimo jiné nominováni na Cenu Mies Van der Rohe 2009 či vystavovali na 8. bienále architektury v Benátkách, kde zaujali svoji červenou stezkou nazvanou "aequilibrium". V instalaci se architektům podařilo začlenit současnou architekturu do starých struktur.

Cyklus přednášek v prostoru CAMP - IPR Praha představí v letošním roce desítku architektů z Německa, Francie, Španělska či Itálie. 

 

Právě se děje

Další zprávy