reklama
 
 

Architektonického Oscara získal první Ind. Proslavil se návrhem sociálního bydlení pro 80 tisíc lidí

8. 3. 2018 13:46
Pritzkerovu cenu, jedno z nejprestižnějších ocenění v oblasti architektury, letos získal indický architekt a pedagog Balkrišna Doši. Oznámil to Tom Pritzker, předseda chicagské Hyattovy nadace, která ocenění každoročně uděluje. Je to poprvé, kdy cenu, vyhlašovanou od roku 1979, dostává indický architekt.

Nadace označila projekty devadesátiletého Balkrišny Došiho za "poetické a funkční". Vyzdvihla také, že respektují východní kulturu a zároveň v Indii zlepšují kvalitu života.

Doši pracuje jako architekt, urbanista a pedagog už sedm desetiletí. Navrhl mimo jiné projekt sociálního bydlení Aranja ve městě Indore ve střední Indii. Tento systém domů a dvorků pospojovaný vnitřními cestami obývá přes 80 tisíc lidí.

Architekt o své celoživotní práci agentuře AP řekl, že se snažil "pomoci těm, kteří nic nemají". Ocenění považuje za poctu své práci i Indii samé. "Za posledních takřka šedesát let jsem pracoval ve venkovských oblastech a v obavě o budoucnost Indie jsem navrhoval projekty sociálního bydlení," dodal.

Došiho zásadně ovlivnili dva velcí architekti 20. století: Le Corbusier a Louis Kahn. Tato inspirace se podle Hyattovy nadace projevila v "objemu užívaných betonových tvarů".

Indický architekt se ale vydal svébytnou cestou: "Díky znalosti a ocenění indické architektury sjednotil prefabrikované části s místními vlivy; jeho architektonický slovník je v souladu s místní tradicí, kulturou i proměnami jeho rodné země," uvedl Pritzker.

Došiho práce zahrnují jak betonové bloky domků pro pojišťovnou Life Insurance Company of India (LIC) v Ahmedabádu, Došiho domovském městě, tak přírodní křivky tamější podzemní galerie Amdavad ni Gufa.

Zatímco práce mnohých laureátů Pritzkerovy ceny bývají rozesety po celém světě, Doši takřka výhradně pracoval v Indii.

Loni "architektonického Oscara" získala trojice španělských architektů. Jejich dílo si můžete připomenout v následující galerii.

autor: ČTK | 8. 3. 2018 13:46

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama