reklama
 
 

Prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu získala trojice španělských architektů

1. 3. 2017
Prestižní Pritzkerovu cenu, která je považována za jedno z nejvýznamnějších ocenění v oboru architektury, získala letos trojice španělských architektů Rafael Aranda, Carme Pigemová a Ramon Vilalta. Porota je ocenila za umění zasadit budovy do krajiny a spojovat místo a čas.

Prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu letos získala trojice architektů ze Španělska. Oznámil to ve středu Tom Pritzker, předseda chicagské Hyattovy nadace, která toto ocenění každoročně uděluje.

Rafaela Arandu, Carme Pigemovou a Ramóna Vilaltu ocenila porota za umění zasadit budovy do krajiny a spojovat místo a čas. "Trojice vytváří nekompromisní architekturu na poetické úrovni. Jejich nadčasová tvorba zároveň respektuje minulost a spojuje současnost s budoucností," uvedla porota ve svém prohlášení. 

Ocenění obdržely poprvé v historii tři osoby najednou. Do Španělska putuje podruhé; už v roce 1996 ho získal Rafael Moneo.

Španělské trio se podílelo například na stavbě střediska umění La Cuisine ve francouzském městě Négrepelisse, Soulagesova muzea ve francouzském Rodez, mateřské školy El Petit Comte ve španělském Besalú či komplexu s knihovnou, domovem důchodců a parkem v Barceloně. Kromě Španělska a Francie navrhovali tito architekti budovy také v Belgii.

Aranda, Pigemová a Vilalta působí v katalánském městě Olot a spolupracují od založení své kanceláře v roce 1988. Za svoji práci získali mimo jiné španělskou národní architektonickou cenu a jsou i nositeli zlaté ceny francouzské akademie Académie d'Architecture za rok 2015. Pritzkerova cena je spojená s odměnou 100 tisíc dolarů (2,7 milionu Kč). Slavnostní ceremonie jejího udělení se bude konat 20. května v Tokiu.

Pritzkerovu cenu, "Nobelovku architektury", založili v roce 1979 americký podnikatel Jay Pritzker a jeho žena Cindy. Mezi jejími nositeli jsou například Brazilec Óscar Niemeyer, Američan Ieoh Ming Pei, Brit Norman Foster či Francouz Jean Nouvel. Minulý rok cenu získal Chilan Alejandro Aravena.

autoři: Petra Jansová, ČTK | 1. 3. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama