reklama
 
 

Festival Film a architektura představí hvězdy oboru a odkryje zákulisí architektonických soutěží

6. 9. 2017
Foto: archiv Kruh
Mezinárodní festival Film a architektura už pošesté představí v Praze a ve vybraných regionech filmy o architektuře a urbanismu. Zlatým hřebem letošního programu bude film REM o nejvýznamnějším architektovi současnosti Removi Koolhassovi nebo španělský film The Competition o zákulisí architektonických soutěží. Festival navazuje na Den architektury a koná se od 30. září do 4. října. Vybrané snímky uvede propagátor architektury Adam Gebrian. Část festivalu je zdarma.

"Festival Film a architektura provokuje diskuse o architektuře a urbanismu prostřednictvím projekcí inovativních autorských dokumentů, experimentálních i hraných filmů. Každý ročník tvoří program několik tematických sekcí, které podléhají kurátorskému výběru a rozšiřují povědomí o současné kvalitní architektuře, významných architektech a jejich tvorbě, stejně tak i o problematice vizí měst, sociálních a environmentálních tématech," přibližuje dramaturgyně festivalu Petra Čechová.

Největším lákadlem šestého ročníku je dlouho očekávaný film REM o jednom z nejvýznamnějších architektů současnosti Removi Koolhaasovi, který natočil jeho syn Tomas.

Na festivalu bude uveden v české premiéře v kině Světozor již 20. září jako předzvěst Dne architektury a festivalu Film a architektura. Dokument měl premiéru v září loňského roku na filmovém festivalu v Benátkách. 

Divácky zajímavý je i španělský film The Competition, který odhaluje zákulisí architektonické soutěže o stavbu muzea v Andoře a umožní pohled do prostředí nejslavnějších architektonických studií vedených osobnostmi, jako je Jean Nouvel, Frank Gehry, Dominique Perrault, Zaha Hadidová a Norman Foster.

Film bude uveden za osobní účasti režiséra Angela Borrega Cubera, moderace se ujme loňský i letošní kurátor sekce Inspirace Adam Gebrian. Z inspirace Adama Gebriana si určitě nenechte ujít také film Big Time, jenž představuje dánskou kancelář mezinárodního významu Bjarke Ingels Group. Ta mimo jiné také zpracovala návrh Národní knihovny pro Prahu.

Nejobsáhlejší sekce festivalu bude věnována fotografům architektury. Představí se biografické filmy o fotografech Juliu Shulmanovi, Lucienu Hervém, Andreasi Gurském nebo o manželech Becherových. V rámci sekce Archi.Kult, která zahrnuje pozoruhodná díla z dějin kinematografie proslavená také svým architektonickým a scénickým pojetím, bude uvedena legendární Kubrickova 2001: Vesmírná odysea. 

Další témata zprostředkují inspirativní příklady ze zahraničí a budou se týkat svobodomyslné tvorby Hermana Hertzbergera - nejvýznamnějšího architekta školních budov nebo možností revitalizace panelových sídlišť a jejich úsporné a efektivní přeměny na dostupné sociální bydlení.

V rámci výročí 130 let od narození "otce panelových sídlišť" Le Corbusiera budou v sekci Osobnost uvedeny dva filmy věnované jeho životu a tvorbě. 

Festival proběhne v Praze, Brně a ve vybraných regionech a termínově navazuje na Den architektury. Vybrané filmové projekce jsou zdarma. Více informací najdete na webových stránkách festivalu. 

autor: Bydlení | 6. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama