Staročeská světnice získala zpět svůj lesk i vzdušnost. Rekonstruovat smysl má, říká architekt

Staročeská světnice získala zpět svůj lesk i vzdušnost. Rekonstruovat smysl má, říká architekt
Tento velkorysý prostor nyní funguje jako kuchyně...
... jídelna...
... a zároveň i jako obývací pokoj.
Dřevěný rámový strop byl nově osazen.
Foto: Jan Machr
pej
7. 1. 2018 7:27
Rekonstrukce chalupy v jižních Čechách má podle plánu probíhat v několika etapách. V té první získali majitelé spojením dvou menších místností a vybouráním zazděného okna prostorově velkorysou místnost, která funguje jako kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Do nově vzniklé světnice použil architekt i většinu z původního zařízení, zbytek pak navrhl z modřínového dřeva na míru.

Rekonstrukci staré venkovské chalupy v jižních Čechách rozvrhli majitelé ve spolupráci s architektem Tomášem Petráškem do několika etap. Jako první byla kompletně přebudovaná obytná místnost, která vznikla spojením dvou původních.

Nová světnice nyní funguje jako kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Prostor má navíc mnohem více přirozeného světla, a to díky obnovení původně zazděného okna. Na kuchyni, přístupnou z chodby, také navazuje prostorná spíž.

Velká část zařízení je původní. Přetřely se originální dveře i židle. Kuchyňská linka vznikla přestavěním původních modulů. Zcela nový je ale pracovní ostrůvek, jídelní stůl a lavice obíhající stěny.

"Vše je z masivního dřeva, které rád používám. Ale je třeba počítat s jeho tvarovou nestálostí. Některé detaily a využití (které je s jiným materiálem běžné) si nelze dovolit, což bývá pro návrh omezením. Je třeba hledat jiné způsoby a i tak bývá člověk tím, co umí dřevo, často překvapen," přibližuje architekt. 

Za sebou má celou řadu rekonstrukcí historických objektů. V jednom z nich, v mlýně poblíž Zbiroha, bydlí a také pracuje. Spolu s manželkou se zabývají i prodejem a restaurováním nábytku.

Rekonstrukce vesnických usedlostí stejně jako u jiných projektů závisí na mnoha faktorech. "Pokud je dům v dobrém technickém stavu, popřípadě obyvatelé nemají vysoké nároky na standard, a vyřeší přijatelným způsobem vytápění (hlavně z technického i ekonomického hlediska), pak není problém," tvrdí.

Oprava zpustlejších objektů pak bývá dost finančně náročná, často dražší než podobná novostavba, a náklady předem těžko odhadnutelné. Při rozhodování, zda dům vůbec zachovat, je podle architekta důležitý dobrý stavební průzkum, co nejjasnější představy o požadavcích na výsledek i finančních možnostech, zejména rezervách, a míra citové vazby k "starému".

"Novostavba kopírující původní stav nikdy není totéž, jak si mnoho lidí myslí, ale může nám zase přinést úplně nové kvality. Nelze tedy zobecnit, jaký přístup je lepší," uzavírá architekt.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy