Staročeská světnice získala zpět svůj lesk i vzdušnost. Rekonstruovat smysl má, říká architekt

Staročeská světnice získala zpět svůj lesk i vzdušnost. Rekonstruovat smysl má, říká architekt
Tento velkorysý prostor nyní funguje jako kuchyně...
... jídelna...
... a zároveň i jako obývací pokoj.
Dřevěný rámový strop byl nově osazen.
Foto: Jan Machr
pej
7. 1. 2018 7:27
Rekonstrukce chalupy v jižních Čechách má podle plánu probíhat v několika etapách. V té první získali majitelé spojením dvou menších místností a vybouráním zazděného okna prostorově velkorysou místnost, která funguje jako kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Do nově vzniklé světnice použil architekt i většinu z původního zařízení, zbytek pak navrhl z modřínového dřeva na míru.

Rekonstrukci staré venkovské chalupy v jižních Čechách rozvrhli majitelé ve spolupráci s architektem Tomášem Petráškem do několika etap. Jako první byla kompletně přebudovaná obytná místnost, která vznikla spojením dvou původních.

Nová světnice nyní funguje jako kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Prostor má navíc mnohem více přirozeného světla, a to díky obnovení původně zazděného okna. Na kuchyni, přístupnou z chodby, také navazuje prostorná spíž.

Velká část zařízení je původní. Přetřely se originální dveře i židle. Kuchyňská linka vznikla přestavěním původních modulů. Zcela nový je ale pracovní ostrůvek, jídelní stůl a lavice obíhající stěny.

"Vše je z masivního dřeva, které rád používám. Ale je třeba počítat s jeho tvarovou nestálostí. Některé detaily a využití (které je s jiným materiálem běžné) si nelze dovolit, což bývá pro návrh omezením. Je třeba hledat jiné způsoby a i tak bývá člověk tím, co umí dřevo, často překvapen," přibližuje architekt. 

Za sebou má celou řadu rekonstrukcí historických objektů. V jednom z nich, v mlýně poblíž Zbiroha, bydlí a také pracuje. Spolu s manželkou se zabývají i prodejem a restaurováním nábytku.

Rekonstrukce vesnických usedlostí stejně jako u jiných projektů závisí na mnoha faktorech. "Pokud je dům v dobrém technickém stavu, popřípadě obyvatelé nemají vysoké nároky na standard, a vyřeší přijatelným způsobem vytápění (hlavně z technického i ekonomického hlediska), pak není problém," tvrdí.

Oprava zpustlejších objektů pak bývá dost finančně náročná, často dražší než podobná novostavba, a náklady předem těžko odhadnutelné. Při rozhodování, zda dům vůbec zachovat, je podle architekta důležitý dobrý stavební průzkum, co nejjasnější představy o požadavcích na výsledek i finančních možnostech, zejména rezervách, a míra citové vazby k "starému".

"Novostavba kopírující původní stav nikdy není totéž, jak si mnoho lidí myslí, ale může nám zase přinést úplně nové kvality. Nelze tedy zobecnit, jaký přístup je lepší," uzavírá architekt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která zabila kameramanku, dokládá zpráva FBI

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dospěl k závěru, že herec Alec Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která loni při natáčení filmu Rust zabila kameramanku Halynu Hutchinsovou, informuje web ABC News.

Baldwin Hutchsinovou zastřelil omylem při natáčení westernu v Novém Mexiku v říjnu loňského roku. V prosincovém rozhovoru s televizí ABC ovšem trval na tom, že spoušť nezmáčkl. "Spoušť nebyla stisknuta," uvedl. "Já jsem spoušť nestiskl," dodal. Herec předpokládal, že ve zbrani není ostrý náboj. Při neštěstí byl zraněn i režisér Joel Souza.

Testy náhodného výstřelu podle zprávy FBI prokázaly, že střelná zbraň použitá při výstřelu - revolver Colt ráže .45 Long Colt - "nemohla vystřelit bez stisknutí spouště".

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy