Staročeská světnice získala zpět svůj lesk i vzdušnost. Rekonstruovat smysl má, říká architekt

Staročeská světnice získala zpět svůj lesk i vzdušnost. Rekonstruovat smysl má, říká architekt
Tento velkorysý prostor nyní funguje jako kuchyně...
... jídelna...
... a zároveň i jako obývací pokoj.
Dřevěný rámový strop byl nově osazen.
Foto: Jan Machr
pej
7. 1. 2018 7:27
Rekonstrukce chalupy v jižních Čechách má podle plánu probíhat v několika etapách. V té první získali majitelé spojením dvou menších místností a vybouráním zazděného okna prostorově velkorysou místnost, která funguje jako kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Do nově vzniklé světnice použil architekt i většinu z původního zařízení, zbytek pak navrhl z modřínového dřeva na míru.

Rekonstrukci staré venkovské chalupy v jižních Čechách rozvrhli majitelé ve spolupráci s architektem Tomášem Petráškem do několika etap. Jako první byla kompletně přebudovaná obytná místnost, která vznikla spojením dvou původních.

Nová světnice nyní funguje jako kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Prostor má navíc mnohem více přirozeného světla, a to díky obnovení původně zazděného okna. Na kuchyni, přístupnou z chodby, také navazuje prostorná spíž.

Velká část zařízení je původní. Přetřely se originální dveře i židle. Kuchyňská linka vznikla přestavěním původních modulů. Zcela nový je ale pracovní ostrůvek, jídelní stůl a lavice obíhající stěny.

"Vše je z masivního dřeva, které rád používám. Ale je třeba počítat s jeho tvarovou nestálostí. Některé detaily a využití (které je s jiným materiálem běžné) si nelze dovolit, což bývá pro návrh omezením. Je třeba hledat jiné způsoby a i tak bývá člověk tím, co umí dřevo, často překvapen," přibližuje architekt. 

Za sebou má celou řadu rekonstrukcí historických objektů. V jednom z nich, v mlýně poblíž Zbiroha, bydlí a také pracuje. Spolu s manželkou se zabývají i prodejem a restaurováním nábytku.

Rekonstrukce vesnických usedlostí stejně jako u jiných projektů závisí na mnoha faktorech. "Pokud je dům v dobrém technickém stavu, popřípadě obyvatelé nemají vysoké nároky na standard, a vyřeší přijatelným způsobem vytápění (hlavně z technického i ekonomického hlediska), pak není problém," tvrdí.

Oprava zpustlejších objektů pak bývá dost finančně náročná, často dražší než podobná novostavba, a náklady předem těžko odhadnutelné. Při rozhodování, zda dům vůbec zachovat, je podle architekta důležitý dobrý stavební průzkum, co nejjasnější představy o požadavcích na výsledek i finančních možnostech, zejména rezervách, a míra citové vazby k "starému".

"Novostavba kopírující původní stav nikdy není totéž, jak si mnoho lidí myslí, ale může nám zase přinést úplně nové kvality. Nelze tedy zobecnit, jaký přístup je lepší," uzavírá architekt.

 

Právě se děje

Další zprávy