Dům postaví během noci a zabere plochu jednoho parkovacího místa. Vyjde na 900 tisíc

Dům postaví během noci a zabere plochu jednoho parkovacího místa. Vyjde na 900 tisíc
Tikku House zabírá plochu přesně jednoho parkovací místa, tedy zhruba dvanáct a půl metrů čtverečních.
Třípodlažní struktura se skládá z jednotlivých modulů vyrobených z dřevěných CLT panelů, které se mohou libovolně rozrůstat, a to jak do výšky, tak i do šířky.
Třetí patro prototypu, který vznikl v rámci Helsinki Design Week 2017, funguje jako obytný prostor.
A jako malý skleník.
Foto: Jenni Gaestgivar-Iltalehti
Petra Jansová Petra Jansová
8. 1. 2018 13:03
Finský architekt nabízí řešení zahuštěných měst. V domě, který zabírá pouze plochu jednoho parkovací místa, tedy zhruba dvanáct a půl metrů čtverečních, je podle něj možné pohodlně pracovat, ale i bydlet. Postavit se dá během jedné noci a téměř kdekoliv. Dřevěné panely, z nichž je sestaven, jsou pětkrát lehčí než železobetonová konstrukce. Díky tomu objekt nepotřebuje základy.

"Tikku House je dům stojící na ploše jednoho parkovacího místa pro osobní auto. Sestaven je z modulů vyrobených z dřevěných CLT panelů, tím pádem ho lze postavit během jediné noci a na libovolném místě," představuje projekt finský architekt Marco Casagrande ze studia Casagrande Laboratory.

Dům vznikl při příležitosti týdne designu v Helsinkách, který se zabýval možným vývojem měst v budoucnu. Podle architekta je dostatečně velký na to, aby se v něm dalo pohodlně bydlet nebo pracovat. "Nabízí soukromí, bezpečnost i pohodlí. Všechny zbývající funkce lze nalézt v okolním městě," dodává Casagrande.

Lidé žijící ve městech by se podle něj postupně měli vzdávat automobilů a nahrazovat je podobnými domy. "Tikku je jehlou městské akupunktury. Je dobýváním země automobilových nomádů a jejím nasměrováním k ekologii," uzavírá Casagrande.

 

Právě se děje

Další zprávy