Dům postaví během noci a zabere plochu jednoho parkovacího místa. Vyjde na 900 tisíc

Foto: Jenni Gaestgivar-Iltalehti
Petra Jansová Petra Jansová
8. 1. 2018 13:03
Finský architekt nabízí řešení zahuštěných měst. V domě, který zabírá pouze plochu jednoho parkovací místa, tedy zhruba dvanáct a půl metrů čtverečních, je podle něj možné pohodlně pracovat, ale i bydlet. Postavit se dá během jedné noci a téměř kdekoliv. Dřevěné panely, z nichž je sestaven, jsou pětkrát lehčí než železobetonová konstrukce. Díky tomu objekt nepotřebuje základy.

"Tikku House je dům stojící na ploše jednoho parkovacího místa pro osobní auto. Sestaven je z modulů vyrobených z dřevěných CLT panelů, tím pádem ho lze postavit během jediné noci a na libovolném místě," představuje projekt finský architekt Marco Casagrande ze studia Casagrande Laboratory.

Dům vznikl při příležitosti týdne designu v Helsinkách, který se zabýval možným vývojem měst v budoucnu. Podle architekta je dostatečně velký na to, aby se v něm dalo pohodlně bydlet nebo pracovat. "Nabízí soukromí, bezpečnost i pohodlí. Všechny zbývající funkce lze nalézt v okolním městě," dodává Casagrande.

Lidé žijící ve městech by se podle něj postupně měli vzdávat automobilů a nahrazovat je podobnými domy. "Tikku je jehlou městské akupunktury. Je dobýváním země automobilových nomádů a jejím nasměrováním k ekologii," uzavírá Casagrande.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správce Březinova ostravského areálu s nezdaněným lihem poslal soud na devět let do vězení

Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle soudu byl členem organizované zločinecké skupiny Radka Březiny, která obchodovala s nezdaněným lihem, a má podíl na škodě ve výší 364 milionů korun. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem. Oba muži byli poslední obžalovaní z hlavní větve Březinovy kauzy. Čítala osm obžalovaných, ostatní už byli pravomocně odsouzeni. Žalobce si v případě Pantlíka na místě odvolal. Odvolání bude podávat i Kovářík, kauza tak míří k vrchnímu soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy