Ponožkoboty od právníka samouka porazily světové designéry. Získaly i prestižní cenu Red Dot

Lenka Petrášová
7. 4. 2017 15:04
Devětatřicet porotců prestižní designérské soutěže Red Dot Award letos hodnotilo pět a půl tisíce produktů z celého světa v celkem sedmačtyřiceti kategoriích, od bytového designu, zdravotnictví, zahradnických potřeb až třeba po wellness. V seriálu článků představujeme Čechy, kteří v soutěži uspěli. Tentokrát jde o Petra Procházku a jeho ponožkoboty Skinners.
V českých botoponožkách se můžete procházet legem i skleněnými střepy | Video: Skinners

Když zjistil, že vyhrál nejprestižnější mezinárodní designérskou cenu Red Dot Award 2017, dal si Petr Procházka panáka medoviny. "Nic jiného jsem doma neměl," směje se. A pak na oslavu vyrazili spolu s pár kamarády na výlet - jak jinak - v ponožkobotách, které vymyslel.

Jmenují se Skinners, vypadají a navlékají se jako ponožky a stejně tak se dají jednoduše srolovat do kapsy. Ovšem mají takovou úpravu úpletu, že se v nich dá pohodlně chodit i po asfaltu. "Dokonce v nich někdo i běhá maratony," říká mladý vítěz, který svým originálním nápadem uhranul čtyři desítky porotců soutěže designu v konkurenci 5500 dalších výrobků.

"Skinnersky" přitom původně vznikly z nouze - jako nápad na náhradní obuv poté, co si Petrův kamarád v Norsku před dvěma lety poranil nohu a nemohl jít dál v botách. Právník našel na blízkém staveništi vhodné materiály a z cestovního šití sešněroval první prototyp ponožkobot. Nápad mu ale ležel v hlavě i po návratu z Norska, kde tehdy pracoval jako kuchař, a místo listováním paragrafy začal obíhat textilky, fabriky a výrobce, a hledat, kdo by mu pomohl nápad uskutečnit.

Anabáze to byla celoroční, ale úspěch stál za to. Během měsíční kampaně na americkém portále pro start-upy Kickstarter si je předobjednalo téměř deset tisíc lidí z více než 85 zemí světa. S vybranými 16 miliony korun se tak ponožkoboty staly světově nejúspěšnějším projektem ve své kategorii a díky tomu mohou mít svůj e-shop v Americe. "Všech 40 tisíc objednaných párů se nám podařilo dodat do Vánoc, jak jsme lidem slíbili, to jsem byl rád," vzpomíná Petr Procházka.

Obrat tak má malinká brněnská firma s jediným zaměstnancem od loňského června až do nynějška pohádkový, a to 1,5 milionu dolarů, čímž patří mezi nejúspěšnější české start-upy, co se týče výrobků. Právničinu tak Petr Procházka pověsil na hřebík.

"Nechávám si ji jako otevřená zadní vrátka, ale v duchu vím, že už bych se k ní nevrátil. Musel bych tam začít od začátku, zato jinde se mi nápady líhnou tak nějak samosebou. Věřím tomu, že když má člověk otevřenou mysl, do cesty mu přicházejí ty správné věci," říká vítěz Red Dot.

Jedním dechem však dodává, že mu právnický způsob myšlení při vzniku Skinnersek dost pomohl. "Mám pocit, že člověk umí víc kriticky myslet, klást si otázky a dívat se na věc z více úhlů pohledu," popisuje.

Ponožkoboty stojí v Česku 990 korun a o zájemce nouzi nemají. Jediné, čím firma zákazníky nepotěší, je, že neplánuje dětské verze Skinnersek. "Hodně lidí se mě na to ptá, ale on je to vlastně jiný druh produktu a museli bychom všechno začínat od začátku," doplňuje. Přesto letos novinky budou: firma finišuje s finálními úpravami nového vylepšeného modelu. "Chceme jej vydat ještě do léta," slibuje Procházka.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy