Foto: Mrtvá místa ve městech ožívají. Japonský fenomén najdete i v pražském Karlíně

Foto: Mrtvá místa ve městech ožívají. Japonský fenomén najdete i v pražském Karlíně
Praha nabízí nejenom výhled na Pražský hrad, historické památky a vrcholná díla kubistické architektury. Můžeme v ní narazit i na podstatně bizarnější kousky, které se řadí do tzv. pet architecture.
Pojem pet architecture, který je odvozen od slova "domácí mazlíček", pochází z Japonska. Dnes již věhlasné architektonické studio Bow-Wow tak označilo budovy, které jsou vtěsnány do nevyužitých prostorů ve městě.
Práce japonských architektů Yoshihara Tsukamota a Momoyo Kajimové zaujala i kurátorku galerie VI PER Barboru Špičákovou, která se zaměřila na podobná místa v pražském Karlíně, kde její galerie sídlí.
“Pet architecture recykluje nevyužívaná místa ve městě. Úplně typická pro Karlín je železnice, která generuje zvláštní místa, kde tyto prostory vznikají,” popsala Špičáková jev, který je pojen převážně s Tokiem.
Foto: Jakub Plíhal
Prokop Vodrážka Jakub Plíhal Prokop Vodrážka, Jakub Plíhal
13. 10. 2016 8:03
Japonský fenomén bizarních minibudov využívajících mrtvá místa ve městě je k vidění i v Praze. Příkladem je bývalá přístavní čtvrť Karlín, která je takřka obklopena dopravní infrastrukturou přitahující podobná místa. Bývalý přístav, Negrelliho viadukt i železnice na Vítkově daly vzniknout mnoha domkům a přístřeškům, které jsou podobně jako jejich "vzory" sestaveny z levných materiálů a snaží se využít místa, která by jinak ležela ladem.
 

Právě se děje

Další zprávy