Paneláková garsonka? Architekti do 36 metrů čtverečních poskládali všechno potřebné

Paneláková garsonka? Architekti do 36 metrů čtverečních poskládali všechno potřebné
Velkou devízou malometrážního bytu v posledním patře panelákového domu je 12 metrů čtverečních velká terasa s krásným výhledem na Prahu.
Terasa umožnila přirozené rozšíření obytného prostoru. Pobyt venku i uvnitř, respektive pohyb tam a zpět, zpříjemňují dvě široká posuvná křídla nové prosklené stěny a šikmá screenová roleta na celou šíři bytu na vnějším líci terasy.
Otevření bytu na terasu si vyžádalo i specifické řešení radiátorového soklu, který je vyzvednut nad podlahu.
Prostor architekti jednoduše rozdělili na jednotlivé funkční zóny. Kuchyně, koupelna a prádelna jsou logicky přimknuty k instalačnímu jádru.
Foto: Aleksandra Vajd
Bydlení
29. 1. 2018 9:05
Byt v posledním patře panelového domu sice disponuje příjemnou terasou, před rekonstrukcí se ale nacházel v naprosto nevyhovujícím stavu. Architektonické studio BY architects mělo za úkol z malého prostoru o rozloze 36 metrů čtverečních vytvořit velmi příjemné bydlení. Projekt rovněž soutěží o cenu Interiér roku 2017, Aktuálně.cz je jejím hlavním mediálním partnerem.

Katastrofální stav panelákového bytu už od samého začátku předpokládal kompletní rekonstrukci. Zadání architektů bylo poměrně volné, byt je určen primárně k pronájmu a v budoucnu jako případné útočiště pro jednoho z potomků.

Projekt

Kategorie: Soukromý interiér rekonstrukce

Autor: BY architects/Markéta Zdebská, Marek Žáček (www.byarchitects.cz)  

Místo: Praha

Hlavním požadavkem klienta byla tedy účelnost a estetická kvalita navrženého prostoru. "Pro naši práci byla velmi důležitá investorova otevřenost a důvěra, které se otiskly v uceleném výsledku, jenž na poměrně malé ploše nabízí všechny nezbytné atributy současného bydlení," přibližují autoři.  

Prostor jednoduše rozdělili na jednotlivé funkční zóny. Kuchyně, koupelna a prádelna jsou logicky přimknuty k instalačnímu jádru. Kolmo ke kuchyni jsou pak seřazeny tři trakty: hlavní obytný prostor, pracovna a ložnice.

Funkční zóny jsou vymezeny dělicími panely, které umožňují kombinaci životních situací. Členění prostoru podporuje také osvětlení, jež nabízí různé režimy a míru intimity.

Důležitou roli sehrála i terasa. Architekti chtěli využít krásného výhledu na Prahu. "Podpořili jsme přirozenou extenzi obytného prostoru na terasu. Pobyt venku i uvnitř, respektive pohyb tam a zpět, zpříjemňují dvě široká posuvná křídla nové prosklené stěny a šikmá screenová roleta na celou šíři bytu na vnějším líci terasy," vysvětlují architekti.

Otevření bytu na terasu si vyžádalo i specifické řešení radiátorového soklu, který je vyzvednut nad podlahu. Obklad kaučukem a mřížka topení ve stejném odstínu přispívají k lehkosti tohoto elementu a soudržnosti celého interiéru.

Veškeré vybavení bytu je vytvořeno na míru a v maximální míře integrované. V předsíni je umístěna prostorná šatní skříň s botníkem a úklidová skříň s vestavnou pračkou, sušičkou a košem na prádlo, do nějž vede shoz z koupelny přimknuté z druhé strany instalačního jádra.

Pro absolutní komfort je byt, na žádost klienta, vybaven akustickými předstěnami a klimatizací integrovanou do horních skříněk kuchyňské linky.

Soutěž interiér roku 2017

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Aktuálně.cz. 

S nejzajímavějšími soutěžícími postupně čtenáře seznamujeme na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. V současnosti je možné přihlašovat do dalšího ročníku interiéry vytvořené v roce 2017. Více informací o soutěži zde.

Uzávěrka přihlášek: 28. 2. 2018

Vyhlášení výsledků: 10. 4. 2018

 

Právě se děje

Další zprávy