Nejúspornějším domem se stala novostavba administrativní budovy v Brně. Šetří vodu i energie

Otevřená zahrada zvítězila v soutěži Pasivní dům roku 2017. Jakým způsobem šetří?
Budova poskytuje zázemí pro více než 60 pracovních míst a konferenční sál a jednací místnosti pro dalších 70 lidí. Součástí hlavních komunikací je foyer s možností instalace výstav.
Budovy tak nevyžadují žádný konvenční vytápěcí systém a stačí jim opravdu velmi málo energie.
Energii spotřebovanou na vytápění a chlazení zajišťují hlubinné vrty nebo tepelná čerpadla. 
Za vhodných podmínek dokonce může budovu dostatečně vytopit pouhé teplo, které lidé a přístroje v budově přirozeně vydávají. 
Foto: Lenka Mitrenga
Bydlení
11. 2. 2018 9:07
Neúspornější stavbou se stala novostavba postavená podle projektu architektonického studia Projektil v areálu brněnského vzdělávacího centra Otevřená zahrada Nadace Partnerství. V soutěži Pasivní dům roku 2017, která hledá, mapuje a oceňuje nejzajímavější úsporné domy na území České republiky, zvítězila v kategorii Cena poroty. Vyhlášení bylo 8. února na výstavišti EXPO Praha Letňany jako součást veletrhu For Pasiv.

Budova se k energeticky nejúspornějším kancelářským prostorům v Česku řadí díky kvalitním izolacím a chytrým technologiím, které mimo jiné řeší i velkou úsporu provozních nákladů.  

"Chceme jít příkladem a ukazovat, že stavět chytré a šetrné stavby se vyplatí. Je to náš příspěvek k aktuální diskuzi o změnách klimatu," říká ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Budova Otevřené zahrady je unikátní zejména v tom, že monitoruje spotřebu energií nebo vody. V celém areálu je přes 70 měřicích přístrojů a několik set čidel, která pravidelně poskytují systému potřebná data.

Ta se zobrazují v reálném čase na webových stránkách areálu. Z detailního sledování například vyplývá, že využitím dešťové vody objekt ušetří pětapadesát procent pitné vody nebo že spotřeba energií na topení a chlazení je sedmkrát nižší než u běžné administrativní budovy.

Za projektem stojí architektonické studio Projektil architekti.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy