Nejúspornějším domem se stala novostavba administrativní budovy v Brně. Šetří vodu i energie

Otevřená zahrada zvítězila v soutěži Pasivní dům roku 2017. Jakým způsobem šetří?
Budova poskytuje zázemí pro více než 60 pracovních míst a konferenční sál a jednací místnosti pro dalších 70 lidí. Součástí hlavních komunikací je foyer s možností instalace výstav.
Budovy tak nevyžadují žádný konvenční vytápěcí systém a stačí jim opravdu velmi málo energie.
Energii spotřebovanou na vytápění a chlazení zajišťují hlubinné vrty nebo tepelná čerpadla. 
Za vhodných podmínek dokonce může budovu dostatečně vytopit pouhé teplo, které lidé a přístroje v budově přirozeně vydávají. 
Foto: Lenka Mitrenga
Bydlení
11. 2. 2018 9:07
Neúspornější stavbou se stala novostavba postavená podle projektu architektonického studia Projektil v areálu brněnského vzdělávacího centra Otevřená zahrada Nadace Partnerství. V soutěži Pasivní dům roku 2017, která hledá, mapuje a oceňuje nejzajímavější úsporné domy na území České republiky, zvítězila v kategorii Cena poroty. Vyhlášení bylo 8. února na výstavišti EXPO Praha Letňany jako součást veletrhu For Pasiv.

Budova se k energeticky nejúspornějším kancelářským prostorům v Česku řadí díky kvalitním izolacím a chytrým technologiím, které mimo jiné řeší i velkou úsporu provozních nákladů.  

"Chceme jít příkladem a ukazovat, že stavět chytré a šetrné stavby se vyplatí. Je to náš příspěvek k aktuální diskuzi o změnách klimatu," říká ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Budova Otevřené zahrady je unikátní zejména v tom, že monitoruje spotřebu energií nebo vody. V celém areálu je přes 70 měřicích přístrojů a několik set čidel, která pravidelně poskytují systému potřebná data.

Ta se zobrazují v reálném čase na webových stránkách areálu. Z detailního sledování například vyplývá, že využitím dešťové vody objekt ušetří pětapadesát procent pitné vody nebo že spotřeba energií na topení a chlazení je sedmkrát nižší než u běžné administrativní budovy.

Za projektem stojí architektonické studio Projektil architekti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy