Prvorepublikové paláce nebo bruselský styl. O víkendu se otevře 65 běžně nepřístupných domů

Bruselská restaurace na Letné
Ústřední telekomunikační budova na Žižkově byla postavena v letech 1972–1979 podle projektu skupiny architektů (František Cubr, Josef Hrubý, Zdeněk Pokorný, František Štráchal, Vladimír Oulík). Slavnostně otevřena byla o rok později. Ve své době šlo o naprosto ojedinělý stavebně-architektonický počin.
Výjimečná byla například svým objemem, v době svého dostavění byla největší budovou v Československu, ale i složitostí.
Zpřístupněna bude i Winternitzova vila od slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově. Jde o jednu z posledních Loosových zakázek a má hodně shodných prvků s Müllerovou vilou, rovněž od Adolfa Loose.
K vidění budou nově zrekonstruované interiéry, v nichž Loos dával přednost kvalitním materiálům, jako je například mramor nebo mahagon.
Foto: archiv Open House
Petra Jansová Petra Jansová
18. 5. 2018 9:36
Letos již počtvrté se v Praze otevřou brány festivalu Open House, v jehož rámci bude o víkendu 19. a 20. května zpřístupněno 65 zajímavých pražských budov, které jsou jinak pro veřejnost uzavřené. Návštěvníci si budou moci prohlédnout Winternitzovu vilu od Adolfa Loose, Kramářovu vilu, Petschkův palác nebo Třebešínský velodrom. Patronkou festivalu, který v Praze loni navštívilo zhruba 43 tisíc lidí, je architektka Eva Jiřičná, která se podílela na vzniku festivalu Open House v Londýně. V galerii si můžete prohlédnout výběr několika objektů, které budou v rámci festivalu otevřeny. Kompletní program je zveřejněn na webových stránkách Open House.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy