Prvorepublikové paláce nebo bruselský styl. O víkendu se otevře 65 běžně nepřístupných domů

Bruselská restaurace na Letné
Ústřední telekomunikační budova na Žižkově byla postavena v letech 1972–1979 podle projektu skupiny architektů (František Cubr, Josef Hrubý, Zdeněk Pokorný, František Štráchal, Vladimír Oulík). Slavnostně otevřena byla o rok později. Ve své době šlo o naprosto ojedinělý stavebně-architektonický počin.
Výjimečná byla například svým objemem, v době svého dostavění byla největší budovou v Československu, ale i složitostí.
Zpřístupněna bude i Winternitzova vila od slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově. Jde o jednu z posledních Loosových zakázek a má hodně shodných prvků s Müllerovou vilou, rovněž od Adolfa Loose.
K vidění budou nově zrekonstruované interiéry, v nichž Loos dával přednost kvalitním materiálům, jako je například mramor nebo mahagon.
Foto: archiv Open House
Petra Jansová Petra Jansová
18. 5. 2018 9:36
Letos již počtvrté se v Praze otevřou brány festivalu Open House, v jehož rámci bude o víkendu 19. a 20. května zpřístupněno 65 zajímavých pražských budov, které jsou jinak pro veřejnost uzavřené. Návštěvníci si budou moci prohlédnout Winternitzovu vilu od Adolfa Loose, Kramářovu vilu, Petschkův palác nebo Třebešínský velodrom. Patronkou festivalu, který v Praze loni navštívilo zhruba 43 tisíc lidí, je architektka Eva Jiřičná, která se podílela na vzniku festivalu Open House v Londýně. V galerii si můžete prohlédnout výběr několika objektů, které budou v rámci festivalu otevřeny. Kompletní program je zveřejněn na webových stránkách Open House.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy