Podzemní kryt, plynojem nebo Winternitzova vila. Prohlédněte si běžně nepřístupné stavby

Podzemní kryt, plynojem nebo Winternitzova vila. Prohlédněte si běžně nepřístupné stavby
Zpřístupněn bude i bývalý průmyslový areál Podkovářská na Praze 9, který po řadě necitlivých zásahů prošel v roce 2008 kompletní renovací pod vedením studia Caraa.
Chodby a místnosti barokní budovy karlínské Invalidovny byly na počátku 18. století projektovány pro ubytování válečných invalidů a jejich rodin. Budova architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera byla letos v února prohlášená za národní kulturní památku. Loni ji v rámci festivalu navštívilo zhruba tři tisíce lidí.
Libeňský plynojem (1932) měl vypomoci plynárně v Michli se zásobováním průmyslových podniků ve Vysočanech, Libni a Holešovicích. Po explozi během druhé světové války byl opraven, ale nikdy už nesloužil svému účelu. Dnes se využívá při testování aerodynamických vlastností letounů či jejich částí.
Veřejnosti bude zpřístupněna, a to pouze v sobotu 13. května, i honosná vila, kterou pro sebe a svoji ženu nechal vystavět politik a první předseda české vlády Karel Kramář v letech 1911–1914.
Foto: Open House/ archiv Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy
Petra Jansová Petra Jansová
3. 5. 2017 9:05
Již potřetí se v Praze bude konat festival Open House, v jehož rámci bude o víkendu 13. a 14. května zpřístupněno do 43 zajímavých pražských budov. Návštěvnicí si tak budou moci prohlédnout například Winternitzovu vilu od Adolfa Loose, funkcionalistický Skleněný palác v Bubenči, podzemní kryt v areálu nemocnice v Krči nebo libeňský plynojem. Stejně jako loni bude veřejnosti otevřena i Invalidovna v Karlíně, která byla v únoru prohlášena kulturní památkou.

Patronkou festivalu je architektka Eva Jiřičná, která se podílela na vzniku festivalu Open House v Londýně. V galerii si můžete prohlédnout výběr několika objektů, které budou v rámci festivalu otevřeny. Kompletní přehled a více informací o festivalu najdete na webové stránce Open House.

 

Právě se děje

Další zprávy