Rodinné domy, kaple i mosty: O prestižní českou cenu za architekturu 2017 se uchází 249 prací

Foto: René Volfík
Bydlení
3. 5. 2017 17:07
Česká komora architektů v lednu vyhlásila 2. ročník soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu (ČCA). O prestižní ocenění se v letošním roce bude ucházet 249 přihlášených prací. V galerii si můžete prohlédnout výběr patnácti z nich.

V letošním ročníku je patrné poměrně velké zastoupení soukromého bydlení (zhruba stovka přihlášených prací). Oproti loňskému ročníku je zde méně staveb z veřejných investic.

Oblíbeným tématům veřejného prostoru či krajinářské architektury, na které v minulých letech úspěšně proběhlo několik architektonických soutěží, se přitom letos věnuje pouze 11 realizací. "Zatímco loni jsme v soutěžní přehlídce mohli sledovat několik náměstí či parků, které se dostaly jak mezi nominace, tak do samotného finále ceny, letos jich je velmi skromný počet," dodává mluvčí České komory architektů Zuzana Hošková.

Hojněji zastoupeny jsou administrativní budovy, interiéry kanceláří, provozoven či showroomů, kulturní a vzdělávací zařízení či veřejné budovy. Nechybí ani sakrální či sportovní stavby.

Některé z realizací se také věnují obnově významných  památek (zahrady v Kuksu, revitalizace františkánského kláštera v Plzni nebo rekonstrukce severního křídla Jezuitské koleje v Kutné Hoře.

V regionech vede tradičně Praha (zhruba třetina přihlášených), celkem 35 přihlášených staveb je z Jihomoravského kraje (z toho 26 přímo z Brna).

 

Právě se děje

Další zprávy