Rodinné domy, kaple i mosty: O prestižní českou cenu za architekturu 2017 se uchází 249 prací

O cenu se uchází i Vzducholoď Gulliver na střeše pražského Centra DOX od Martina Rainiše.
Jednopodlažní objekt bývalého autosalonu na okraji sídliště nevalné estetické kvality získal novou, snadno zapamatovatelnou tvář tvořenou více než devíti sty černými plastovými sedáky. (CHYBIK+KRISTOF Architects / showroom a sídlo společnosti MY DVA)
Náhrada starší chaty na břehu jezera v borovém lese respektuje unikátní přírodní charakter místa a kopíruje zastavěnou stopu původního objektu. (FAM Architekti / Chata u jezera)
Černý létající dům se 39 dní vznášel pod obloukem zbylé části starého železničního mostu ve vojenském prostoru. (H3T architekt i / Létající černý dům)
Zahradní domek se sluneční lázní není jen kůlnou na nářadí a zahradní nábytek, ale i rodinným lehátkem a palubou na hraní. (IUCH architektura / Zahradní domek se sluneční lázní)
Foto: René Volfík
Bydlení
3. 5. 2017 17:07
Česká komora architektů v lednu vyhlásila 2. ročník soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu (ČCA). O prestižní ocenění se v letošním roce bude ucházet 249 přihlášených prací. V galerii si můžete prohlédnout výběr patnácti z nich.

V letošním ročníku je patrné poměrně velké zastoupení soukromého bydlení (zhruba stovka přihlášených prací). Oproti loňskému ročníku je zde méně staveb z veřejných investic.

Oblíbeným tématům veřejného prostoru či krajinářské architektury, na které v minulých letech úspěšně proběhlo několik architektonických soutěží, se přitom letos věnuje pouze 11 realizací. "Zatímco loni jsme v soutěžní přehlídce mohli sledovat několik náměstí či parků, které se dostaly jak mezi nominace, tak do samotného finále ceny, letos jich je velmi skromný počet," dodává mluvčí České komory architektů Zuzana Hošková.

Hojněji zastoupeny jsou administrativní budovy, interiéry kanceláří, provozoven či showroomů, kulturní a vzdělávací zařízení či veřejné budovy. Nechybí ani sakrální či sportovní stavby.

Některé z realizací se také věnují obnově významných  památek (zahrady v Kuksu, revitalizace františkánského kláštera v Plzni nebo rekonstrukce severního křídla Jezuitské koleje v Kutné Hoře.

V regionech vede tradičně Praha (zhruba třetina přihlášených), celkem 35 přihlášených staveb je z Jihomoravského kraje (z toho 26 přímo z Brna).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy