Nuselský most nesl jméno po Gottwaldovi, otevírali ho milicionáři a testovaly tanky

Stavba Nuselského mostu.
Plány na přemostění hlubokého údolí Botiče v Praze vznikaly již na počátku 20. století. Návrh profesora Bechyně z roku 1919 počítal s vytvořením betonového obloukového mostu o délce 520 metrů, který byl podepřen 11 oblouky.
Inženýr Bechyně do soutěží o podobu Nuselského mostu promluví ještě několikrát.
Stavba mostu začala být aktuální až v 50. a 60. letech, kdy začaly vznikat první plány na bytovou zástavbu na Pankrácké pláni. I tehdy byla uspořádána architektonická soutěž, ze které vítězně vyšel návrh trojice architektů Vojtěcha Michálka, Stanislava Hubičky a Svatopluka Kobra.
Výstavba byla zahájena v roce 1967 demolicí bloku 17 obytných domů.
Foto: www.nuselskymost.cz
Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 21. 2. 2023 11:59
I když byl už několik měsíců hotový, na slavnostní otevření Nuselského mostu si museli Pražané počkat. Tehdejší režim se totiž chtěl novou dopravní stavbou pochlubit při 25. výročí komunistického převratu. Na technické a strategické dílo tak 22. února 1973 vstoupily jako první oddíly Lidových milicí.

Po Nuselském mostě, jedné z klíčových dopravních staveb v Praze, projede denně kolem 160 tisíc aut a uvnitř něj 750 souprav metra, které převezou skoro 300 tisíc lidí. Most přes Nuselské údolí, který patří k nejvytíženějším v ČR, je kromě dopravní funkce i zajímavým technickým a architektonickým dílem, ale také místem, kde svůj život ukončily nejméně tři stovky lidí. Most, který v roce 2000 získal ocenění Stavba století v kategorii Dopravní stavby, byl otevřen před půl stoletím

Podívejte se na snímky z jeho stavby i ze zatěžkávacích zkoušek, kvůli kterým přijely tanky.

 

Právě se děje

Další zprávy