Nuselský most funguje 45 let. Nesl jméno po Gottwaldovi, otevírali ho milicionáři a testovaly tanky

Stavba Nuselského mostu.
Plány na přemostění hlubokého údolí Botiče v Praze vznikaly již na počátku 20. století. Návrh profesora Bechyně z roku 1919 počítal s vytvořením betonového obloukového mostu o délce 520 metrů, který byl podepřen 11 oblouky.
Inženýr Bechyně do soutěží o podobu Nuselského mostu promluví ještě několikrát.
Stavba mostu začala být aktuální až v 50. a 60.letech, kdy začaly vznikat první plány na bytovou zástavbu na Pankrácké pláni. I tehdy byla uspořádána architektonická soutěž, ze které vítězně vyšel návrh trojice architektů Vojtěcha Michálka, Stanislava Hubičky a Svatopluka Kobra.
Výstavba byla zahájena v roce 1967 demolicí bloku 17 obytných domů.
Foto: www.nuselskymost.cz
Petra Jansová Petra Jansová
22. 2. 2018 11:46
I když byl už několik měsíců hotový, na slavnostní otevření Nuselského mostu si museli Pražané počkat. Tehdejší režim se totiž chtěl novou dopravní stavbou pochlubit při 25. výročí komunistického převratu. Na unikátní architektonické a technické dílo a také strategický dopravní uzel tak 22. února 1973 vstoupily jako první oddíly Lidových milicí. Původně nesl Nuselský most jméno Klementa Gottwalda, je dlouhý 485 metrů a široký 26 metrů. V roce 2000 získal ocenění Stavba století v kategorii Dopravní stavby. Dnes slouží Pražanům i návštěvníkům metropole už 45 let. Podívejte se v galerii na unikátní snímky z jeho stavby i ze zatěžkávacích zkoušek, kvůli kterým na Nuselský most přijely tanky.
 

Právě se děje

Další zprávy