Nuselský most funguje 45 let. Nesl jméno po Gottwaldovi, otevírali ho milicionáři a testovaly tanky

Stavba Nuselského mostu.
Plány na přemostění hlubokého údolí Botiče v Praze vznikaly již na počátku 20. století. Návrh profesora Bechyně z roku 1919 počítal s vytvořením betonového obloukového mostu o délce 520 metrů, který byl podepřen 11 oblouky.
Inženýr Bechyně do soutěží o podobu Nuselského mostu promluví ještě několikrát.
Stavba mostu začala být aktuální až v 50. a 60.letech, kdy začaly vznikat první plány na bytovou zástavbu na Pankrácké pláni. I tehdy byla uspořádána architektonická soutěž, ze které vítězně vyšel návrh trojice architektů Vojtěcha Michálka, Stanislava Hubičky a Svatopluka Kobra.
Výstavba byla zahájena v roce 1967 demolicí bloku 17 obytných domů.
Foto: www.nuselskymost.cz
Petra Jansová Petra Jansová
22. 2. 2018 11:46
I když byl už několik měsíců hotový, na slavnostní otevření Nuselského mostu si museli Pražané počkat. Tehdejší režim se totiž chtěl novou dopravní stavbou pochlubit při 25. výročí komunistického převratu. Na unikátní architektonické a technické dílo a také strategický dopravní uzel tak 22. února 1973 vstoupily jako první oddíly Lidových milicí. Původně nesl Nuselský most jméno Klementa Gottwalda, je dlouhý 485 metrů a široký 26 metrů. V roce 2000 získal ocenění Stavba století v kategorii Dopravní stavby. Dnes slouží Pražanům i návštěvníkům metropole už 45 let. Podívejte se v galerii na unikátní snímky z jeho stavby i ze zatěžkávacích zkoušek, kvůli kterým na Nuselský most přijely tanky.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy