Galerie: Nejdelší, nejvyšší, nejstarší a nejzajímavější mosty na světě, v Evropě a Česku

Most v provincii Chu-nan.
Nejdelší most na světě byl postaven v Číně. Spojuje města Taj-Jangem a Kchun-Šan. Měří 167 kilometrů. Kromě automobilové dopravy, denně po něm projede zhruba 30 tisíc aut, zajišťuje i železniční dopravu. Vlaky se po mostové konstrukci podepřené zhruba pěti tisíci pilíři pohybují rychlostí 300 kilometrů v hodině.
Severovýchodně od Lisabonu byl v roce 1998 zprovozněn most Vasco de Gama. Dvanáct kilometrů dlouhá konstrukce je založena na 820 šedesátimetrových pilotech. Na stavbě nejdelšího mostu starého kontinentu pracovalo 30 tisíc dělníků více než tři roky. Životnost mostu je odhadována na 120 let.
Nejdelší most v Severní Americe měří 38 kilometrů a pne se nad jezerem Pontchartrain na jihovýchodě amerického státu Louisiana. Dva souběžné mosty, vzdálené od sebe 24 metrů, nijak zásadně neponičil ani hurikán Katrina v roce 2005.
V Česku je nejdelším Radotínský most, který se klene nad údolím Vltavy a Berounky a spojuje dálnice D1 s plzeňskou D5. Měří dva kilometry.
Foto: Reuters
Petra Jansová Petra Jansová
5. 9. 2016 13:36
Některé mosty si zaslouží pozornost díky svým rozměrům, jiné díky architektuře a dlouhé historii. Jedním z takových unikátů je i skleněný most otevřený na konci srpna v Číně. Může na něm stát najednou osm set lidí, kterým nabízí pohled do 300metrové hloubky. Projděte se díky galerii po mostních rekordmanech.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy