Lidé v Nantes se budou procházet v koruně umělého stromu. Kilometr stezek ponese 22 ocelových větví

pej
20. 3. 2018 9:01
Francouzská umělecká skupina pracuje na obrovské ocelové konstrukci s názvem Strom volavek. Podle tvůrců půjde o největší visuté zahrady na světě postavené od babylonských dob.
Francouzská umělecká skupina pracuje na obrovské ocelové konstrukci s názvem Strom volavek | Video: Les Machines de l’île

Francouzská umělecká skupina Les Machines de L’ile se chystá postavit největší visutou zahradu na světě.

Zhruba 50 metrů široká ocelová konstrukce ve tvaru stromu s názvem Strom volavek (The Heron Tree) bude umístěna ve výšce 35 metrů. Podle tvůrců půjde o největší visuté zahrady postavené od dob Babylonu.

Les Machines de L’ile
Les Machines de L’ile | Foto: Les Machines de L’ile

Za projektem stojí François Delaroziere a Pierre Orefice, kteří gigantickou kovovou konstrukci umístili jen pár metrů od domu, kde dospíval Jules Verne a kde svoje první volavky nakreslil přední ornitolog Jean-Jacques Audubon. 

Interaktivní umělecká instalace na břehu Loiry ve francouzském městě Nantes se již začala stavět. Do konce roku 2022 by se podle serveru Inhabitat po zhruba kilometru stezek umístěných ve dvaadvaceti širokých ocelových větvích mohli projít první návštěvníci. 

Strom volavek je vyroben z oceli a je 50 metrů široký a pětatřicet metrů vysoký. Deset metrů široký kmen má celkem dvaadvacet větví se zelení. Polovina z nich je přístupná pěšky. Nad vrcholem stromu budou umístěny dvě volavky, které mají díky speciálním kabinám pod křídly fungovat jako výtahy. 

Váha konstrukce je odhadována na 1500 až 2000 tun. Strom volavek by měl vyjít na zhruba pětatřicet milionů eur (asi 900 milionů korun). Částečně bude projekt financován z veřejného rozpočtu. Peníze vybírají autoři i prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Kickstarteru, kde se jejich plány setkaly s velkým zájmem a měsíc před ukončením sbírky mají přislíbený dvojnásobek požadované částky. 

Les Machines de L’ile
Les Machines de L’ile | Foto: Les Machines de L’ile

Projekt, který podle svých autorů nabídne například i dokonalý výhled na město, je v řadě třetím ze série Ostrovní stroje. Jako první představila umělecká skupina inspirovaná tvorbou Julese Verna a Leonarda da Vinciho v roce 2007 obrovského pohyblivého slona (The Grand Elephant). O pět let později vznikla skulptura ve tvaru kolotoče s motivy podmořského světa (Carousel of Sea Worlds). 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Navalnyj se podle jeho poradce zotavuje rychleji, než se čekalo

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj se z otravy zotavuje rychleji, než se čekalo. Německé televizní stanici RTL to dnes řekl poradce kritika Kremlu Leonid Volkov. Navalnyj je podle něj bedlivě střežen.

před 5 hodinami

Zemřel bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivo Vykydal

V neděli ráno zemřel ve věku nedožitých 56 let exposlanec za KDU-ČSL a bývalý náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal. Na twitteru to uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, informaci ČTK potvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Vykydal byl poslancem v letech 2002 až 2006. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002 byl zvolen za KDU-ČSL v Olomouckém kraji. Byl členem výboru pro evropskou integraci (později výboru pro evropské záležitosti) a hospodářského výboru a místopředsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL. Členem KDU-ČSL byl v letech 1999 až 2009, kdy přestoupil do nově založené strany TOP 09. V letech 2007 až 2012 byl Vykydal náměstkem ministra dopravy a od roku 2012 pracoval na Státním fondu dopravní infrastruktury. Působil i v komunální politice, v letech 1999 až 2002 byl místostarostou Šumperku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy