Lidé v Nantes se budou procházet v koruně umělého stromu. Kilometr stezek ponese 22 ocelových větví

pej
20. 3. 2018 9:01
Francouzská umělecká skupina pracuje na obrovské ocelové konstrukci s názvem Strom volavek. Podle tvůrců půjde o největší visuté zahrady na světě postavené od babylonských dob.
Francouzská umělecká skupina pracuje na obrovské ocelové konstrukci s názvem Strom volavek | Video: Les Machines de l’île

Francouzská umělecká skupina Les Machines de L’ile se chystá postavit největší visutou zahradu na světě.

Zhruba 50 metrů široká ocelová konstrukce ve tvaru stromu s názvem Strom volavek (The Heron Tree) bude umístěna ve výšce 35 metrů. Podle tvůrců půjde o největší visuté zahrady postavené od dob Babylonu.

Les Machines de L’ile
Les Machines de L’ile | Foto: Les Machines de L’ile

Za projektem stojí François Delaroziere a Pierre Orefice, kteří gigantickou kovovou konstrukci umístili jen pár metrů od domu, kde dospíval Jules Verne a kde svoje první volavky nakreslil přední ornitolog Jean-Jacques Audubon. 

Interaktivní umělecká instalace na břehu Loiry ve francouzském městě Nantes se již začala stavět. Do konce roku 2022 by se podle serveru Inhabitat po zhruba kilometru stezek umístěných ve dvaadvaceti širokých ocelových větvích mohli projít první návštěvníci. 

Strom volavek je vyroben z oceli a je 50 metrů široký a pětatřicet metrů vysoký. Deset metrů široký kmen má celkem dvaadvacet větví se zelení. Polovina z nich je přístupná pěšky. Nad vrcholem stromu budou umístěny dvě volavky, které mají díky speciálním kabinám pod křídly fungovat jako výtahy. 

Váha konstrukce je odhadována na 1500 až 2000 tun. Strom volavek by měl vyjít na zhruba pětatřicet milionů eur (asi 900 milionů korun). Částečně bude projekt financován z veřejného rozpočtu. Peníze vybírají autoři i prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Kickstarteru, kde se jejich plány setkaly s velkým zájmem a měsíc před ukončením sbírky mají přislíbený dvojnásobek požadované částky. 

Les Machines de L’ile
Les Machines de L’ile | Foto: Les Machines de L’ile

Projekt, který podle svých autorů nabídne například i dokonalý výhled na město, je v řadě třetím ze série Ostrovní stroje. Jako první představila umělecká skupina inspirovaná tvorbou Julese Verna a Leonarda da Vinciho v roce 2007 obrovského pohyblivého slona (The Grand Elephant). O pět let později vznikla skulptura ve tvaru kolotoče s motivy podmořského světa (Carousel of Sea Worlds). 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Místostarostka Prahy 5 rezignovala. Vadí jí nekoncepčnost řízení i střet zájmů starostky

V Praze 5 rezignovala místostarostka Nadežda Priečinská (TOP 09). Důvodem je podle ní vedle nekoncepčnosti řízení městské části také střet zájmů starostky Renáty Zajíčkové (za ODS), která podle ní odmítá vystěhovat z městské budovy soukromé gymnázium, jehož je majitelkou, i když má městská část málo míst ve školách. Zajíčková sdělila, že Priečinská porušovala koaliční smlouvu a ve své gesci byla nečinná. Odůvodnění vnímá jako ryze osobní útok na svoji osobu. O ukončení nájmu je ochotná jednat, pokud tak rozhodnou zastupitelé.

Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha se nachází v budově na Plzeňské ulici kousek od tramvajové zastávky Klamovka, kterou si pronajímá od radnice. Zajíčkové je majitelkou školy a před tím, než se loni v září stala starostkou, tam působila jako ředitelka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy