Nikdy neměli náves, tak si ji vytvořili. Města by si z vesnic měla vzít příklad, tvrdí architekt

Nikdy neměli náves, tak si ji vytvořili. Města by si z vesnic měla vzít příklad, tvrdí architekt
Obec Velká Polom se vyvíjela podél ulice mezi Opavou a Ostravou od středověké vodní tvrze. Nikdy v historii neměla náves.
Za "zrozením" návsi stojí mnohaletá snaha vedení obce.
Obec postupně vykupovala objekty a pozemky, aby tak doplnila kostru symbolických míst - kostela, obecního úřadu, víceúčelového sálu, kavárny a nákupního střediska - o poštu a obecní knihovnu.
Posléze vykoupila budovy v těžišti veřejného života, čímž vznikl logický a přirozený prostor pro náves.
Foto: Roman Polášek, Jaroslav Spišák
Bydlení
4. 12. 2017 8:49
Obec Velká Polom na Ostravsku nikdy v historii neměla náves. Dlouhodobou snahou vedení obce a postupným odkupem pozemků se místo pro setkávání občanů podařilo vytvořit. Návrh vytvořilo ostravského studio Ateliér 38. "Nikoliv prací architekta, ale zdravým selským rozumem, kterého - mám pocit - ubývá, se podařilo plán uskutečnit," podotýká jeden z autorů. Novou náves chválí například i architekt Petr Kučera. "Trend zkvalitňování veřejných prostranství není doménou jen větších měst a je to dobře. Města se mohou vesnicemi v mnohém inspirovat," píše na Facebooku.

Projekt návsi Velká Polom

autoři: Petr Doležal,Tomáš Bindr,  ATELIER 38     

spolupráce: Jakub Miler, Martina Peřinková, Hana Hlostová

vodní prvek: Tomáš Skalík, Tomáš Skalík Ateliér

projekt: 2014 - 2015

realizace: 2017

plocha návsi: zhruba 1000 metrů čtverečních

 

Právě se děje

před 18 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy