Nádraží v Bubnech se promění v moderní památník. Útrapy Židů připomene 50 tisíc betonových knih

Nádraží v Bubnech se promění v moderní památník. Útrapy Židů připomene 50 tisíc betonových knih
Nádraží Bubny se nachází v Holešovicích. Místo v centru ale připomíná spíš periferii, často se hovoří o jeho rozvojovému potenciálu. Projekt na jeho revitalizaci postoupil v letošním roce do nové fáze.
Historickou budovu nádraží architekti zachovali v takové podobě, která pamatuje odsuny. "Okna jsou betonovými replikami těch skutečných a stejně jako dveře jsou uzavřená. Fasáda je opatřena betonovou stěrkou," popisuje architekt projekt.
V parteru zůstane zachována nádražní hala, která bude využita pro nové účely. V budoucnu by tu mohla být kavárna, v prvním a druhém patře architekti vytvořili v souladu se zadáním výstavní prostory a prostory pro vzdělávání.
Na historii (bylo odtud deportováno v letech 1941 až 1945 na 50 tisíc židovských občanů Prahy do Terezína a jiných koncentračních táborů) odkazuje i tato 12 metrů vysoká stěna. Ta je po celé své výšce i šířce plná betonových knih. Je jich 50 tisíc.
Foto: archiv studio ARN
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
23. 10. 2017 10:00
Architektonická studie proměny nádraží Bubny na Památník ticha byla poprvé představena v pondělí 16. října v The Chemistry Galery. Jako vítězný projekt vybrala odborná komise studii architektonického studia ARN z Hradce Králové.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy