Šišku českých designérů složíte za den. Poslouží jako altán i kryté ohniště, zaujala i v zahraničí

Petra Jansová Petra Jansová
14. 5. 2018 9:22
Postaví se za jeden den a velmi snadno se přemisťuje z místa na místo. Sloužit může jako zahradní altán, ale také jako venkovní třída až pro 26 dětí. Objekt připomínající na první pohled borovou šišku vznikl ze spolupráce designérů ze studia SAD a mmcité.
Zahradní altán, školní třída nebo meditační místnost. Postaví se za za jeden den | Video: mmcité

Čeští designéři z architektonického ateliéru SAD ve spolupráci se studiem mmcité navrhli a zrealizovali mobilní přístřešek. Pokrývá ho 109 šupin, díky kterým připomíná borovou šišku - a podle ní se také jmenuje.

Objekt je velmi snadno demontovatelný a přemístitelný. Poslouží jako venkovní altán, kryté pískoviště a ohniště nebo jako venkovní třída, která pojme až 26 dětí. Altán Šiška zaujal i prestižní zahraniční servery od Archdaily až po Dezeen.com.

Objekt může fungovat jako zastřešené ohniště.
Objekt může fungovat jako zastřešené ohniště. | Foto: mmcité

"Obecně nás při navrhování produktů baví hranice, které je někdy potřeba nabourat a posunout dál. Projekt Šiška pro nás byla velká výzva, protože se nejedná o prvoplánový produkt. Je to především stavba na víceúčelové využití ať už do parku, nebo do škol. Pohybuje se na pomezí designu a architektury a sloužit může i jako meditační místnost," vysvětluje David Karásek ze studia mmcité.

Primárně vznikl pro potřeby školy v Praze-Kbelích jako součást projektu Kde zpívají kosi, za nímž stojí designérka Anna Kozová. Další stojí u Vily Pellé a také v parku studia mmcité v Bílovicích.

"Podobné projekty, stejně jako to bylo v případě plovoucí domu Port X, nás baví, protože se pohybují na pomezí architektury a designu," přibližuje jeden ze zakladatelů pražského studia SAD Jerry Koza.

Šiška je koncipována jako samonosná konstrukce složená ze 109 překližkových šupin. Spodní řada šupin se kotví na základový rám z ocelových profilů, uložený pomocí nastavitelných nožiček na betonových dlaždicích pod úrovní terénu. Šupiny zároveň svým nakloněním zajišťují příjemné mikroklima, dobrou akustiku a také úkryt před sluncem, deštěm a větrem. 

Plášť se skládá ze 109 překližkových šupin.
Plášť se skládá ze 109 překližkových šupin. | Foto: mmcité

"Objekt musí navíc splňovat více méně podobné parametry jako pevný dům. Museli jsme splnit veškeré bezpečnostní podmínky a počítat i s tím, aby byl objekt odolný povětrnostním podmínkám," upřesňuje Koza.

Designéři použily na plášť voděodolnou překližku, pracuje se ale i na variantě šupin z cortenu (povětrnostně odolná ocel, pozn. red.). Od provedení a vybavení se odvíjí i koncová cena. Ta se pohybuje kolem 300 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy