Šišku českých designérů složíte za den. Poslouží jako altán i kryté ohniště, zaujala i v zahraničí

Petra Jansová Petra Jansová
14. 5. 2018 9:22
Postaví se za jeden den a velmi snadno se přemisťuje z místa na místo. Sloužit může jako zahradní altán, ale také jako venkovní třída až pro 26 dětí. Objekt připomínající na první pohled borovou šišku vznikl ze spolupráce designérů ze studia SAD a mmcité.
Zahradní altán, školní třída nebo meditační místnost. Postaví se za za jeden den | Video: mmcité

Čeští designéři z architektonického ateliéru SAD ve spolupráci se studiem mmcité navrhli a zrealizovali mobilní přístřešek. Pokrývá ho 109 šupin, díky kterým připomíná borovou šišku - a podle ní se také jmenuje.

Objekt je velmi snadno demontovatelný a přemístitelný. Poslouží jako venkovní altán, kryté pískoviště a ohniště nebo jako venkovní třída, která pojme až 26 dětí. Altán Šiška zaujal i prestižní zahraniční servery od Archdaily až po Dezeen.com.

Objekt může fungovat jako zastřešené ohniště.
Objekt může fungovat jako zastřešené ohniště. | Foto: mmcité

"Obecně nás při navrhování produktů baví hranice, které je někdy potřeba nabourat a posunout dál. Projekt Šiška pro nás byla velká výzva, protože se nejedná o prvoplánový produkt. Je to především stavba na víceúčelové využití ať už do parku, nebo do škol. Pohybuje se na pomezí designu a architektury a sloužit může i jako meditační místnost," vysvětluje David Karásek ze studia mmcité.

Primárně vznikl pro potřeby školy v Praze-Kbelích jako součást projektu Kde zpívají kosi, za nímž stojí designérka Anna Kozová. Další stojí u Vily Pellé a také v parku studia mmcité v Bílovicích.

"Podobné projekty, stejně jako to bylo v případě plovoucí domu Port X, nás baví, protože se pohybují na pomezí architektury a designu," přibližuje jeden ze zakladatelů pražského studia SAD Jerry Koza.

Šiška je koncipována jako samonosná konstrukce složená ze 109 překližkových šupin. Spodní řada šupin se kotví na základový rám z ocelových profilů, uložený pomocí nastavitelných nožiček na betonových dlaždicích pod úrovní terénu. Šupiny zároveň svým nakloněním zajišťují příjemné mikroklima, dobrou akustiku a také úkryt před sluncem, deštěm a větrem. 

Plášť se skládá ze 109 překližkových šupin.
Plášť se skládá ze 109 překližkových šupin. | Foto: mmcité

"Objekt musí navíc splňovat více méně podobné parametry jako pevný dům. Museli jsme splnit veškeré bezpečnostní podmínky a počítat i s tím, aby byl objekt odolný povětrnostním podmínkám," upřesňuje Koza.

Designéři použily na plášť voděodolnou překližku, pracuje se ale i na variantě šupin z cortenu (povětrnostně odolná ocel, pozn. red.). Od provedení a vybavení se odvíjí i koncová cena. Ta se pohybuje kolem 300 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy