Pohodlně se dá bydlet i v pětadvaceti metrech čtverečních. Kompletní rekonstrukce vyšla na 500 tisíc

Pohodlně se dá bydlet i v pětadvaceti metrech čtverečních. Kompletní rekonstrukce vyšla na 500 tisíc
Jak velký prostor pro sebe potřebuje mladý člověk pro pohodlné bydlení? Klidně i pětadvacet metrů čtverečních. (vizualizace)
Minibyt na pavlači má ideální parametry, kterými jsou čtyři okna s výhledem do klidného vnitrobloku.
V osmimetrové skříni je dostatek úložného prostoru.
Vejde se do ní i výklopná postel.
Foto: Jan Faukner
Petra Jansová Petra Jansová
29. 7. 2017 12:30
Kolik prostoru potřebuje mladý člověk pro pohodlný život ve městě? Podle architekta Jakuba Heidlera ze studia Reaktor klidně i pětadvacet metrů čtverečních. Rekonstrukce bytu na pavlači vyšla na pět set tisíc.

Jak velký prostor pro sebe potřebuje mladý člověk pro pohodlné bydlení? "Vzhledem k tomu, že většinu času trávíme v interiéru kanceláře, galeriích, kavárnách a barech, čas strávený doma se zúžil na čistých osm hodin spánku," myslí si architekt Jakub Heidler ze studia Reaktor.

Realizace jeho projektu dokazuje, že mladý člověk si vystačí i s pětadvaceti metry čtverečními. "Byt je manifestem, zkušeností a pádným argumentem mladého architekta, který pak bude na jednání s klientem moci razit heslo: Ano, to se vejde," dodává architekt.

Jeho úkolem bylo dvacet let nevyužívaný byt v domě z přelomu 19. a 20. století přetvořit pro mladý pár tak, aby prostor mohl využít pro vlastní potřeby, občasnou práci, ke sdílení kulinářských zážitků s přáteli nebo jej využít přes Airbnb během víkendové absence. 

Kompletní rekonstrukce, a to včetně podlah, nových omítek a veškerých instalací, vyšla na půl milionu korun. 

Jedinou nově vsazenou konstrukcí je blok s kuchyní. Jsou do ní umístěny veškeré technické rozvody a spotřebiče (myčka, pračka, digestoř, varná deska) a hygienické zařízení. Původně měl být celý box z jiného materiálu, průhledného makrolonu, z časových důvodů se však realizovalo ze sádrokartonu. 

 

Právě se děje

Další zprávy