Pohodlně se dá bydlet i v pětadvaceti metrech čtverečních. Kompletní rekonstrukce vyšla na 500 tisíc

Pohodlně se dá bydlet i v pětadvaceti metrech čtverečních. Kompletní rekonstrukce vyšla na 500 tisíc
Jak velký prostor pro sebe potřebuje mladý člověk pro pohodlné bydlení? Klidně i pětadvacet metrů čtverečních. (vizualizace)
Minibyt na pavlači má ideální parametry, kterými jsou čtyři okna s výhledem do klidného vnitrobloku.
V osmimetrové skříni je dostatek úložného prostoru.
Vejde se do ní i výklopná postel.
Foto: Jan Faukner
Petra Jansová Petra Jansová
29. 7. 2017 12:30
Kolik prostoru potřebuje mladý člověk pro pohodlný život ve městě? Podle architekta Jakuba Heidlera ze studia Reaktor klidně i pětadvacet metrů čtverečních. Rekonstrukce bytu na pavlači vyšla na pět set tisíc.

Jak velký prostor pro sebe potřebuje mladý člověk pro pohodlné bydlení? "Vzhledem k tomu, že většinu času trávíme v interiéru kanceláře, galeriích, kavárnách a barech, čas strávený doma se zúžil na čistých osm hodin spánku," myslí si architekt Jakub Heidler ze studia Reaktor.

Realizace jeho projektu dokazuje, že mladý člověk si vystačí i s pětadvaceti metry čtverečními. "Byt je manifestem, zkušeností a pádným argumentem mladého architekta, který pak bude na jednání s klientem moci razit heslo: Ano, to se vejde," dodává architekt.

Jeho úkolem bylo dvacet let nevyužívaný byt v domě z přelomu 19. a 20. století přetvořit pro mladý pár tak, aby prostor mohl využít pro vlastní potřeby, občasnou práci, ke sdílení kulinářských zážitků s přáteli nebo jej využít přes Airbnb během víkendové absence. 

Kompletní rekonstrukce, a to včetně podlah, nových omítek a veškerých instalací, vyšla na půl milionu korun. 

Jedinou nově vsazenou konstrukcí je blok s kuchyní. Jsou do ní umístěny veškeré technické rozvody a spotřebiče (myčka, pračka, digestoř, varná deska) a hygienické zařízení. Původně měl být celý box z jiného materiálu, průhledného makrolonu, z časových důvodů se však realizovalo ze sádrokartonu. 

 

Právě se děje

před 30 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy