Prestižní cenu za architekturu má šanci získat 40 projektů. České stavby v užším výběru chybí

Prestižní cenu za architekturu má šanci získat 40 projektů. České stavby v užším výběru chybí
Bytový projekt NAVEZ – 5 v centru Schaarbeeku (Belgie) navrhl architektonický ateliér MSA / V+.
Mini byty pro lidi bez domova Holmes Road Studios v Londýně navrhl Peter Barber.
Weekend House v Sildegarnsholmen (Norsko) navrhl architektonický ateliér Knut Hjeltnes AS Sivilarkitekter MNAL.
Sportovní areál Ariane futsal sports complex v Nice navrhl architektonický ateliér CAB ARCHITECTES (CALORI AZIMI BOTINEAU).
Foto: EUmiesaward17
pej
4. 2. 2017 12:30
O prestižní cenu za současnou architekturu se uchází čtyřicet staveb. České stavby se do užšího výběru nadace Miese van der Roheho nedostaly. Mezinárodní porota vybrala projekty z Francie, Portugalska, Velké Británie, Dánska, Španělska, Nizozemska a Norska. Na 25 z nich si můžete podívat v galerii.

Mezinárodní odborná porota letos vybírala z celkem 355 projektů. Českou republiku reprezentovalo 10 projektů (Archeopark Pavlov, Stezka v oblacích nebo Dům v sadu). 

Z užšího výběru čtyřicítky vybraných děl vybrala porota finalisty, kteří budou oznámeni v polovině února. V samotném finále pak určí jednu stavbu, jež získá Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award – a jednu stavbu, které udělí zvláštní cenu pro začínající architekty. Výsledky této prestižní ceny budou oznámeny na slavnostním vyhlášení 26. května. 

Bienále soutěžní přehlídky realizovaných staveb pořádá Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně od roku 1988. 

České stavby a čeští architekti ve finále Mies van der Rohe Award: 1997 – IPB Banka v Brně (Aleš Burian, Gustav Křivinka), 2001 – MUZO v Praze (Stanislav Fiala / D3A), 2003 – palác Euro v Praze (Petr Malinský, Richard Doležal, Petr Burian, Michal Pokorný, Martin Kotík), 2003 – průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě (Josef Pleskot), 2005 – klášter trapistů v Novém Dvoře (John Pawson), 2007 – obchodní dům Selfridges and Co., Birmingham (Jan Kaplický a Amanda Levete, Future Systems)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy