Kondom, plechová zadnice nebo dům, který není domem. Tak hodnotí architektonické přešlapy Arch Vader

Petra Jansová Petra Jansová
31. 12. 2017 7:36
Arch Vader z projektu Archwars mapuje omyly v české architektuře. Seznam těch čtrnácti největších za uplynulý rok vytvořil i pro Aktuálně.cz. Kromě zateplení historické budovy školy v Kamenných Žehrovicích se do jeho výběru kuriozit dostal například Kristkův dům v Brně nebo protipožární opatření u památníku listopadu 1989 na pražské Národní třídě. Arch Vader vybral také novelu stavebního zákona nebo betonové protiteroristické zátarasy na Staroměstském náměstí v Praze, které považuje nejenom za odporné, ale i nefunkční.
radnice Praha 8
radnice Praha 8 | Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia.cz

Nedostavěná radnice v Praze 8

Nedostavěnou radnici v Praze 8, kterou navrhl architekt Josef Pleskot, popisuje Arch Vader jako spícího obra. Návrh stavby vznikl z developerské soutěže, předchozí vedení radnice se zcela zbavilo vlivu na podobu budovy.

"Stavba je ukázkou nepochopení problematiky rozbombardované a prázdné Libně. Oblast kolem Palmovky byla v minulosti systematicky demolována, aby na prázdných místech vznikaly osamělé stavby s fasádami na všechny strany. Došlo tak k celkovému zničení blokové a ulicové zástavby. Dům, jehož součástí je i supermarket z veřejných peněz, tuto devastující vizi potvrzuje," říká.

Svým kompozičním pojetím horizontály a vertikály podle Arch Vadera navazuje spíše na 70. a 80. léta, která se už morálně i urbanisticky zdiskreditovala. Veřejné prostory jsou v návrhu obtížně přístupné a mrtvé. Slepé fasády se pohybují zcela za hranou toho, jak by měla fungovat městská budova.

"Dnes je tento kolos za miliardu opuštěný, nedostavěný. Probíhá totiž soudní spor o platby ve výši cca 180 milionů Kč, které mají být zaplaceny společnosti Metrostav," dodává Arch Vader.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy