Kondom, plechová zadnice nebo dům, který není domem. Tak hodnotí architektonické přešlapy Arch Vader

Petra Jansová Petra Jansová
31. 12. 2017 7:36
Arch Vader z projektu Archwars mapuje omyly v české architektuře. Seznam těch čtrnácti největších za uplynulý rok vytvořil i pro Aktuálně.cz. Kromě zateplení historické budovy školy v Kamenných Žehrovicích se do jeho výběru kuriozit dostal například Kristkův dům v Brně nebo protipožární opatření u památníku listopadu 1989 na pražské Národní třídě. Arch Vader vybral také novelu stavebního zákona nebo betonové protiteroristické zátarasy na Staroměstském náměstí v Praze, které považuje nejenom za odporné, ale i nefunkční.
Kaňkův palác
Kaňkův palác | Foto: ČTK

Památník listopadu 1989

Jako jeden ze směšných přešlapů popisuje Arch Vader i protipožární opatření kolem památníku listopadu 1989 na domě České advokátní komory na Národní třídě v Praze. Aby komora předešla požáru, instalovala kolem památníku protipožární sádrokarton, který na dům připevnila montážní páskou.

"Toto švejkovské řešení je zcela v souladu s národním neumětelstvím a křupanstvím, které tolik charakterizovalo léta před rokem 1989. Po 28 letech tu máme skvostný návrat k českým kořenům," dodává Arch Vader.

 

Právě se děje

Další zprávy