Galerie: Rekonstrukce vodárny na Letné. Linoleum zmizelo, v komíně je největší periskop na světě

Galerie: Rekonstrukce vodárny na Letné. Linoleum zmizelo, v komíně je největší periskop na světě
Poté byly v pětipatrové, šestadvacet metrů vysoké věži umístěny byty pro zaměstnance vodárny.
Přilehlé budovy byly v 80. letech odstraněny. Věž byla sice zachována, ale zásadních oprav se nedočkala a postupně chátrala.
V minulosti přistavěné objekty sloužily především dětem a tak to bude i v budoucnu. Do zrekonstruované památkově chráněné budovy se má vrátit Klub dětí a mládeže a rovněž jedna třída mateřské školy.
V části přistavěné v 50.letech, která bude sloužit v budoucnu jako výtvarná díla, byla vyměněna oka. Na podlaze bude kletovaný beton. Byly zde rovněž odstraněny příčky.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
Aktualizováno 17. 9. 2017 10:01
Rekonstrukci letenské vodárny podle projektu ateliéru Petr Hájek Architekti nastartovala radnice Prahy 7 loni na podzim. Kulturní památce, která většinu svého času sloužila dětem, se pomalu navrací její zašlá krása. Na nádvoří se vrátí kompletně zrestaurovaná kašna, do vyšších pater se opět bude stoupat po pískovcovém schodišti, ze kterého bylo odstraněno linoleum, a výhled na Prahu zajistí zřejmě nejvyšší periskop na světě umístěný do starého komína. Budova, která byla postavena na konci 19. století, bude opět sloužit především dětem.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy