Lampička, která nepotřebuje zásuvku, ale rostlinu. Zelená technologie by mohla rozsvítit celá města

Bydlení
12. 12. 2017 9:03
Lampička Living Light neboli živé světlo nepotřebuje elektrickou energii. Led diody uvnitř skleněné baňky se rozsvítí díky rostlinám. Projekt má podle nizozemské designérky velký potenciál. V budoucnu by totiž mohla technologie známá jako mikrobiální energie rozsvítit celá města.
Lampička, která nepotřebuje zásuvku, ale rostlinu | Video: Living Light

Nizozemská designérka Ermi van Oersová navrhla lampu, která se rozsvítí i bez elektrické energie. Living Light, jak se světlo jmenuje, využívá takzvanou mikrobiální energii. Tu rostlina produkuje během fotosyntézy. 

Living Light
Living Light | Foto: Living Light

Lampa, na kterou upozornil server Dezeen, byla prezentována na nizozemském týdnu designu. Projekt má navíc podle designérky mnohem větší potenciál. Stejná technologie by podle ní mohla být v budoucnu využita například i pro osvětlení měst.

"Jednotlivé ulice by mohly být připojeny ke stromům. Elektrárnami by se tak staly lesy. Rýžová pole v Indonésii by kromě jídla mohla produkovat pro tamní obyvatelstvo i elektřinu," uvedla designérka s tím, že v současnosti se jedná o možnosti osvítit touto technologií první veřejný park v Rotterdamu.

Prvních 50 svítidel určených pro nizozemský trh by mělo být dokončeno na začátku roku 2018. "Doufáme, že do konce roku 2019 budeme schopni vyvážet i do dalších zemí," uvedla designérka pro Aktuálně.cz.

Podle ní existuje mnoho příležitostí ke změně přístupu. "Doufám, že se dostaneme do fáze, v níž se rostliny stanou naprosto samozřejmou součástí našeho energetického systému," podotýká.

Living Light
Living Light | Foto: Living Light

Příroda pak podle ní bude mít vyšší ekonomickou hodnotu, lidé začnou vytvářet více zelených míst, čímž se podaří snížit i emise skleníkových plynů.

Designérka ale připouští, že lampa Living Light je v současnosti schopná vyrobit pouze velmi malé množství energie. Nezajistí tedy plnohodnotné osvětlení celé místnosti, sloužit může zatím pouze jako čtecí lampička. Na zlepšení ale designérka spolu se svým týmem pracuje.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy