Dolní Břežany dokázaly spojit kvalitní stavby a veřejný prostor. Začínají je následovat i další obce

Petra Jansová Petra Jansová
16. 4. 2018 7:28
Dolní Břežany leží jižně od Prahy v jejím těsném sousedství a stejně jako řada obcí na hranici pražské aglomerace čelily v minulosti prudkému nárůstu obyvatel. V devadesátých letech žilo v Dolních Břežanech tisíc lidí, v roce 2017 už zhruba o tři tisíce víc. Díky promyšlené koncepci se ale vedení obce podařilo rozvoj regulovat. Prioritou bylo vytvoření dostatečné infrastruktury a kvalitního veřejného prostoru, který je podle starosty Věslava Michalika pro život obyvatel stěžejní. V obci stojí rovněž celá řada cenných staveb. Do aktuální Ročenky české architektury se dostala i nedávno dostavěná školní tělocvična.
Dolní Břežany | Video: Petra Jansová, Tomáš Cetkovský

Dolní Břežany dlouhodobě vzbuzují zájem architektonické obce. Ta středočeskou obec považuje za pokračovatele vysoce hodnocené Litomyšle. Loni se do architektonické ročenky dostal břežanský hřbitov, letos sportovní hala postavená ve školním areálu.  

"V ročence je Litomyšl zastoupena třemi skvělými realizacemi. A co je snad ještě více hodnotné, je fakt, že některá ostatní města začínají tento trend následovat," uvedl loni Dolní Břežany jako příklad architekt Antonín Novák, který vybíral projekty do Ročenky české architektury.

Kvalitní architektura je však podle starosty Dolních Břežan Věslava Michalika pouze jedním z pilířů koncepce, na níž postavil rozvoj obce. Prioritou bylo vytvořit strategický a územní plán, který se stane nástrojem regulace, a ne strojem na výrobu peněz. 

"Dále jsme chtěli vytvořit funkční jádro obce, a to regenerací zemědělského brownfieldu, vystavěním náměstí a parků a přestavbou zámku," vysvětluje Michalik.

Podstatnou částí přeměny obce bylo i vytvoření kvalitního veřejného prostoru s vysokým podílem zeleně, podpora hodnotné architektury a propojení obce s okolní krajinou.   

"Všechny projekty revitalizace jsme pojali stejně, snažili jsme se do nich zapojit studenty architektury, kteří dané problémy řešili v rámci semestrálních prací. My jsme tak získali vícero nápadů," přibližuje starosta.

Díky této spolupráci se podařilo vedení obce vytříbit si názory na její  proměnu. Arbitrem kvalitních architektonických projektů je podle starosty Michalika i obecní architektka, kterou Dolní Břežany mají.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy