Dolní Břežany dokázaly spojit kvalitní stavby a veřejný prostor. Začínají je následovat i další obce

Petra Jansová Petra Jansová
16. 4. 2018 7:28
Dolní Břežany leží jižně od Prahy v jejím těsném sousedství a stejně jako řada obcí na hranici pražské aglomerace čelily v minulosti prudkému nárůstu obyvatel. V devadesátých letech žilo v Dolních Břežanech tisíc lidí, v roce 2017 už zhruba o tři tisíce víc. Díky promyšlené koncepci se ale vedení obce podařilo rozvoj regulovat. Prioritou bylo vytvoření dostatečné infrastruktury a kvalitního veřejného prostoru, který je podle starosty Věslava Michalika pro život obyvatel stěžejní. V obci stojí rovněž celá řada cenných staveb. Do aktuální Ročenky české architektury se dostala i nedávno dostavěná školní tělocvična.
Dolní Břežany | Video: Petra Jansová, Tomáš Cetkovský

Dolní Břežany dlouhodobě vzbuzují zájem architektonické obce. Ta středočeskou obec považuje za pokračovatele vysoce hodnocené Litomyšle. Loni se do architektonické ročenky dostal břežanský hřbitov, letos sportovní hala postavená ve školním areálu.  

"V ročence je Litomyšl zastoupena třemi skvělými realizacemi. A co je snad ještě více hodnotné, je fakt, že některá ostatní města začínají tento trend následovat," uvedl loni Dolní Břežany jako příklad architekt Antonín Novák, který vybíral projekty do Ročenky české architektury.

Kvalitní architektura je však podle starosty Dolních Břežan Věslava Michalika pouze jedním z pilířů koncepce, na níž postavil rozvoj obce. Prioritou bylo vytvořit strategický a územní plán, který se stane nástrojem regulace, a ne strojem na výrobu peněz. 

"Dále jsme chtěli vytvořit funkční jádro obce, a to regenerací zemědělského brownfieldu, vystavěním náměstí a parků a přestavbou zámku," vysvětluje Michalik.

Podstatnou částí přeměny obce bylo i vytvoření kvalitního veřejného prostoru s vysokým podílem zeleně, podpora hodnotné architektury a propojení obce s okolní krajinou.   

"Všechny projekty revitalizace jsme pojali stejně, snažili jsme se do nich zapojit studenty architektury, kteří dané problémy řešili v rámci semestrálních prací. My jsme tak získali vícero nápadů," přibližuje starosta.

Díky této spolupráci se podařilo vedení obce vytříbit si názory na její  proměnu. Arbitrem kvalitních architektonických projektů je podle starosty Michalika i obecní architektka, kterou Dolní Břežany mají.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy