Bradavka na kopci i kostel ve tvaru listu. Architektuře se daří v malých městech

Podívejte se na ukázky z nové knihy o architektuře 20000.
Středočeské Máslovice vyhlásily na přestavbu obecní hospody architektonickou soutěž. Vítězem se stal Atelier bod architekti složený ze tří kamarádů a bývalých spolužáků z architektury na ČVUT, a to Vojtěcha Sosny, Jakuba Straky a Jáchyma Svobody.
Dalším zajímavým počinem je Sportovní a kulturní centrum Líbeznice, dokončené v roce 2016 dle návrhu ateliéru M1 architekti.
Budova byla vystavěna počátkem 20. století podle projektu místního stavitele Marcela Dusila jako hospodářská záložna v secesním stylu. Po druhé světové válce sloužil dům potřebám kulturních institucí, poté se však postupně začal proměňovat ve skladiště předmětů. Rekonstrukce trvala pár měsíců a přinesla především razantní proměnu dispozičního schématu prostor. Muzeum se znovu otevřelo loni v září.
Projekt trval celkem osm let a rozhledna měla hned osm variant. Konečná podoba betonové rozhledny by v budoucnu měla porůst břečťanem a splynout tak s krajinou. "Lidé mají tendenci připodobňovat věci, kterým nerozumí, k něčemu, co znají. Za tohle srovnání se vůbec nestydíme, ale pravdou je, že vyhlídka nemá koncepčně ani vizuálně s Kaplického stavbami nic společného. My říkáme v ateliéru Růžence bradavka,“ nechal se slyšet jeden z architektů Jan Vondrák.
Foto: Matěj Chabera
mdan mdan
19. 3. 2019 13:18
„Velká architektura nepotřebuje velká města. Lidé nejsou zvyklí se jezdit inspirovat na vesnici a do maloměsta, jenže právě v malém měřítku těchto míst se současná architektura prosadí mnohem lépe,“ tvrdí Michaela Hečková, jedna z autorek nové knihy o architektuře 20000. Její název odkazuje na portréty dvacítky architektonických realizací na dvaceti místech v Česku, kde žije méně než 20 tisíc obyvatel. Na knize spolupracoval také grafický designér a fotograf Matěj Chabera, nositel Czech Grand Design roku 2017. Publikace má sloužit mimo jiné jako alternativní průvodce zajímavými místy v Česku. Podívejte se, která k nim patří.

Michaela Hečková se dlouhodobě věnuje tématu oživení veřejného prostoru, před dvěma lety vyšla její prvotina O městech a lidech, jež mapuje příběhy o oživení veřejného prostoru v 33 menších českých městech.

Matěj Chabera je absolventem prestižní Royal College of Art v Londýně. A posledních patnáct let strávil prací pro spektrum klientů v Londýně, Miláně a Amsterdamu. Spolupracuje s českou značkou Braasi Industry a věnuje se produktovému designu.

Literárně-vizuální počin 20000 je reportáž a zároveň dokument mapující stav českých měst a obcí. Autoři jej ale považují také za alternativní architektonický průvodce, jenž má inspirovat k objevování současné architektury mimo velká česká města.

Hečková s Chaberou tak zavítali například do Loun, Humpolce, Líbeznic, Růžové, na Prostřední Bečvu nebo třeba Vratěnína. 

Texty vznikaly na základě rozhovorů nejen s jednotlivými architektonickými studii, ale také s takzvanými hybateli architektury - tedy zadavateli, investory, provozovateli, vedením obce či města a místními kulturními organizátory.

"Proměnu menších českých měst a obcí lze v posledních letech sledovat s nadšeným zájmem, či dokonce mírnou závistí. Nevznikají tu jen krásné nové kulturní stavby, ale i cosi tak opomíjeného, jako jsou obecní potraviny," naráží v úvodní kapitole Michaela Hečková na realizaci z Trojanovic.

 

Právě se děje

Další zprávy