Bradavka na kopci i kostel ve tvaru listu. Architektuře se daří v malých městech

Podívejte se na ukázky z nové knihy o architektuře 20000.
Středočeské Máslovice vyhlásily na přestavbu obecní hospody architektonickou soutěž. Vítězem se stal Atelier bod architekti složený ze tří kamarádů a bývalých spolužáků z architektury na ČVUT, a to Vojtěcha Sosny, Jakuba Straky a Jáchyma Svobody.
Dalším zajímavým počinem je Sportovní a kulturní centrum Líbeznice, dokončené v roce 2016 dle návrhu ateliéru M1 architekti.
Budova byla vystavěna počátkem 20. století podle projektu místního stavitele Marcela Dusila jako hospodářská záložna v secesním stylu. Po druhé světové válce sloužil dům potřebám kulturních institucí, poté se však postupně začal proměňovat ve skladiště předmětů. Rekonstrukce trvala pár měsíců a přinesla především razantní proměnu dispozičního schématu prostor. Muzeum se znovu otevřelo loni v září.
Projekt trval celkem osm let a rozhledna měla hned osm variant. Konečná podoba betonové rozhledny by v budoucnu měla porůst břečťanem a splynout tak s krajinou. "Lidé mají tendenci připodobňovat věci, kterým nerozumí, k něčemu, co znají. Za tohle srovnání se vůbec nestydíme, ale pravdou je, že vyhlídka nemá koncepčně ani vizuálně s Kaplického stavbami nic společného. My říkáme v ateliéru Růžence bradavka,“ nechal se slyšet jeden z architektů Jan Vondrák.
Foto: Matěj Chabera
mdan mdan
19. 3. 2019 13:18
„Velká architektura nepotřebuje velká města. Lidé nejsou zvyklí se jezdit inspirovat na vesnici a do maloměsta, jenže právě v malém měřítku těchto míst se současná architektura prosadí mnohem lépe,“ tvrdí Michaela Hečková, jedna z autorek nové knihy o architektuře 20000. Její název odkazuje na portréty dvacítky architektonických realizací na dvaceti místech v Česku, kde žije méně než 20 tisíc obyvatel. Na knize spolupracoval také grafický designér a fotograf Matěj Chabera, nositel Czech Grand Design roku 2017. Publikace má sloužit mimo jiné jako alternativní průvodce zajímavými místy v Česku. Podívejte se, která k nim patří.

Michaela Hečková se dlouhodobě věnuje tématu oživení veřejného prostoru, před dvěma lety vyšla její prvotina O městech a lidech, jež mapuje příběhy o oživení veřejného prostoru v 33 menších českých městech.

Matěj Chabera je absolventem prestižní Royal College of Art v Londýně. A posledních patnáct let strávil prací pro spektrum klientů v Londýně, Miláně a Amsterdamu. Spolupracuje s českou značkou Braasi Industry a věnuje se produktovému designu.

Literárně-vizuální počin 20000 je reportáž a zároveň dokument mapující stav českých měst a obcí. Autoři jej ale považují také za alternativní architektonický průvodce, jenž má inspirovat k objevování současné architektury mimo velká česká města.

Hečková s Chaberou tak zavítali například do Loun, Humpolce, Líbeznic, Růžové, na Prostřední Bečvu nebo třeba Vratěnína. 

Texty vznikaly na základě rozhovorů nejen s jednotlivými architektonickými studii, ale také s takzvanými hybateli architektury - tedy zadavateli, investory, provozovateli, vedením obce či města a místními kulturními organizátory.

"Proměnu menších českých měst a obcí lze v posledních letech sledovat s nadšeným zájmem, či dokonce mírnou závistí. Nevznikají tu jen krásné nové kulturní stavby, ale i cosi tak opomíjeného, jako jsou obecní potraviny," naráží v úvodní kapitole Michaela Hečková na realizaci z Trojanovic.

 

Právě se děje

před 13 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy