Bradavka na kopci i kostel ve tvaru listu. Architektuře se daří v malých městech

Podívejte se na ukázky z nové knihy o architektuře 20000.
Středočeské Máslovice vyhlásily na přestavbu obecní hospody architektonickou soutěž. Vítězem se stal Atelier bod architekti složený ze tří kamarádů a bývalých spolužáků z architektury na ČVUT, a to Vojtěcha Sosny, Jakuba Straky a Jáchyma Svobody.
Dalším zajímavým počinem je Sportovní a kulturní centrum Líbeznice, dokončené v roce 2016 dle návrhu ateliéru M1 architekti.
Budova byla vystavěna počátkem 20. století podle projektu místního stavitele Marcela Dusila jako hospodářská záložna v secesním stylu. Po druhé světové válce sloužil dům potřebám kulturních institucí, poté se však postupně začal proměňovat ve skladiště předmětů. Rekonstrukce trvala pár měsíců a přinesla především razantní proměnu dispozičního schématu prostor. Muzeum se znovu otevřelo loni v září.
Projekt trval celkem osm let a rozhledna měla hned osm variant. Konečná podoba betonové rozhledny by v budoucnu měla porůst břečťanem a splynout tak s krajinou. "Lidé mají tendenci připodobňovat věci, kterým nerozumí, k něčemu, co znají. Za tohle srovnání se vůbec nestydíme, ale pravdou je, že vyhlídka nemá koncepčně ani vizuálně s Kaplického stavbami nic společného. My říkáme v ateliéru Růžence bradavka,“ nechal se slyšet jeden z architektů Jan Vondrák.
Foto: Matěj Chabera
mdan mdan
19. 3. 2019 13:18
„Velká architektura nepotřebuje velká města. Lidé nejsou zvyklí se jezdit inspirovat na vesnici a do maloměsta, jenže právě v malém měřítku těchto míst se současná architektura prosadí mnohem lépe,“ tvrdí Michaela Hečková, jedna z autorek nové knihy o architektuře 20000. Její název odkazuje na portréty dvacítky architektonických realizací na dvaceti místech v Česku, kde žije méně než 20 tisíc obyvatel. Na knize spolupracoval také grafický designér a fotograf Matěj Chabera, nositel Czech Grand Design roku 2017. Publikace má sloužit mimo jiné jako alternativní průvodce zajímavými místy v Česku. Podívejte se, která k nim patří.

Michaela Hečková se dlouhodobě věnuje tématu oživení veřejného prostoru, před dvěma lety vyšla její prvotina O městech a lidech, jež mapuje příběhy o oživení veřejného prostoru v 33 menších českých městech.

Matěj Chabera je absolventem prestižní Royal College of Art v Londýně. A posledních patnáct let strávil prací pro spektrum klientů v Londýně, Miláně a Amsterdamu. Spolupracuje s českou značkou Braasi Industry a věnuje se produktovému designu.

Literárně-vizuální počin 20000 je reportáž a zároveň dokument mapující stav českých měst a obcí. Autoři jej ale považují také za alternativní architektonický průvodce, jenž má inspirovat k objevování současné architektury mimo velká česká města.

Hečková s Chaberou tak zavítali například do Loun, Humpolce, Líbeznic, Růžové, na Prostřední Bečvu nebo třeba Vratěnína. 

Texty vznikaly na základě rozhovorů nejen s jednotlivými architektonickými studii, ale také s takzvanými hybateli architektury - tedy zadavateli, investory, provozovateli, vedením obce či města a místními kulturními organizátory.

"Proměnu menších českých měst a obcí lze v posledních letech sledovat s nadšeným zájmem, či dokonce mírnou závistí. Nevznikají tu jen krásné nové kulturní stavby, ale i cosi tak opomíjeného, jako jsou obecní potraviny," naráží v úvodní kapitole Michaela Hečková na realizaci z Trojanovic.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Inter Milán jasně vyhrál souboj o druhé místo v Sassuolu

Fotbalisté Interu Milán v přímém souboji o druhé místo zvítězili v 9. kole italské ligy na hřišti Sassuola 3:0. Oba týmy ztrácejí dva body na vedoucí AC Milán, soupeř pražské Sparty v Evropské lize má k dobru nedělní zápas s Fiorentinou.

Inter otevřel skóre ve čtvrté minutě zásluhou Alexise Sáncheze. O deset minut později hosté zvýšili po vlastní brance Vlada Chirichese. Po hodině hry stanovil konečný výsledek Roberto Gagliardini.

Sassuolo prohrálo v ligové sezoně poprvé, zatímco tým trenéra Antonia Conteho bodoval v pátém kole po sobě. V Serii A zůstávají neporaženi jen AC Milán a mistr posledních devíti sezon Juventus Turín.

před 1 hodinou

Město Mekele na severu Etiopie pod leteckým bombardováním

Město Mekele, které je správním střediskem státu Tigraj na severu Etiopie, čelilo od sobotního rána těžkému bombardování etiopskými vládními jednotkami, uvádějí tiskové agentury s odvoláním na představitele tigrajské opozice a humanitární organizace.

Etiopská vláda již v pátek oznámila, že se chystá město dobýt v nejbližších dnech. Představitel OSN v regionu upozornil, že Súdán, kam již uteklo na 43.000 Etiopanů, bude potřebovat finanční pomoc, píše agentura AFP.

Další zprávy