Navrhli obdivovaný hotel z námořních kontejnerů na břehu Labe. Další plán? Rodinné domky

Tak vypadá studie rodinných domků PicniCon postavených z námořních kontejnerů.
Je složen ze dvou dvacetistopých kontejnerů a na nich příčně uloženého vysokého čtyřicetistopého kontejneru.
Ve spodních kontejnerech je umístěno sociální zařízení, technické zázemí, sklad a jeden čtyřlůžkový pokoj.
V horním kontejneru jsou čtyři pokoje.
Do těch se vstupuje přes společnou pobytovou terasu s krásným výhledem na řeku a do krajiny.
Foto: Michal Hurych
Petra Jansová Petra Jansová
18. 5. 2017 12:45
Český hotel postavený z námořních kontejnerů na břehu Labe velmi zaujal zahraniční weby o architektuře. Pražské architektonické studio jde ovšem ještě dál a pro klienta připravilo studii na kolonii kontejnerových rodinných domků. Hlavními klady by měla být rychlost, variabilita, mobilita a cena.

Na začátku projektu ContainHotelu u Litoměřic stáli odvážní klienti s jasnou představou. Pro surfařský kemp jim architekti ze studia Artikul měli navrhnout mobilní a snadno demontovatelný sezonní hotel ze tří přepravních kontejnerů. Objekt navíc měl být byl maximálně soběstačný a ekologicky šetrný.

Stavba realizovaná před dvěma lety teď zaujala i řadu zahraničních architektonických a designových webů.

Hotel se navíc po dvou letech svého fungování osvědčil. "Nejsem si vědom žádných nestandardních technických nebo provozních potíží. Naopak mimo pravidelné návštěvníky kempu láká nové návštěvníky, kteří často přijedou vyloženě proto, aby si toto nekonvenční ubytování na krásném místě vyzkoušeli," vysvětluje jeden z autorů, architekt Pavel Lejdar.

Architektonické studio zpracovalo před časem i studii rodinného domku pro klienta, který má v plánu na svém pozemku v obci Břehy vybudovat první kolonii kontejnerových domů v Čechách. 

Prototyp domu s názvem PicniCon chce mladý investor s vizí a láskou ke kontejnerové architektuře postavit pro sebe a bydlení v domě z použitých námořních kontejnerů si tak vyzkoušet na vlastní kůži.

"Pro řadu lidí je to jeden z alternativních přístupů ke stavění, který odráží vývoj současné společnosti. Nicméně v pohledu na to, jak má vypadat dům, je oproti jiným aspektům života, myslím, většina Čechů velmi konzervativní," dodává Lejdar.

Hlavními klady kontejnerové výstavby jsou rychlost, variabilita, mobilita i cena. "Můžete si například postavit kontejnerovou chatu na pronajatém pozemku, a až vás to tam přestane bavit, můžete kontejner prostě převézt jinam," dodává. 

Kontejner přirovnává k hrubé stavbě konvenčního domu s ekologickým aspektem. Použité a nepotřebné kontejnery se tímto způsobem vlastně recyklují.

Zakládání je mnohem jednodušší než základy klasického domu. Kontejner stojí na zemi jen na čtyřech rozích. "Například hotel je založen na starých železničních pražcích na štěrku. Dají se také použít malé prefabrikované zemní patky, v některých případech základy nejsou potřeba vůbec. Existují i kontejnerové domy na pontonu na vodě nebo kontejner jako bazén zakopaný na zahradě v zemi," popisuje s tím, že při kvalitním zateplení lze zajistit takovým objektům velmi dobrý tepelný standard. 

 

Právě se děje

Další zprávy