Česká firma už podruhé získala prestižní cenu. Na jejích lůžkách rodí ženy i v Číně nebo Švédsku

Lenka Petrášová
9. 4. 2017 14:03
Nejprestižnější designérská soutěž Red Dot Award existuje už třiašedesát let. Devětatřicet porotců letos hodnotilo pět a půl tisíce produktů z celého světa v celkem sedmačtyřiceti kategoriích, od bytového designu, zdravotnictví, zahradnických potřeb až třeba po wellness. V seriálu článků představujeme i českou firmu Linet, která zaujala precizním provedením porodnického lůžka.
Oceněné porodnické lehátko. Česká firma Linet získala světovou cenu | Video: Linet

Skoro to vypadá, jako by se ve firmě Linet nezabývali ničím jiným než úvahami o tom, jak ženám zpříjemnit porod nebo vyšetření u gynekologa. Letos opět vyhráli prestižní designérskou cenu Red Dot Award. Poprvé ji získali v roce 2011 za  gynekologické křeslo GRACIE, nyní jde o porodní křeslo AVE 2.

Linet
Linet | Foto: archiv Linet

Je příjemně oranžové, ale design není to jediné, co porotu prestižní soutěže zaujalo. Lůžko má totiž řadu moderních inovativních prvků. "Přináší rodičce maximální bezpečí a komfort. Pro zdravotníky je lůžko spolehlivým a praktickým pomocníkem, který zkvalitňuje a usnadňuje péči o rodičku ve všech fázích porodu," říká Josef Novák, produktový manažer společnosti BORCAD Medical (pod Linet patří od podzimu 2016). "Ceny si velmi vážíme. Není lehké skloubit design medicínského nábytku s jeho očekávanou funkčností. To se ale designérům panu Španihelovi a panu Šipulovi opravdu povedlo," komentuje úspěch s tím, že velký dík ale patří všem, kdo se na tvorbě lůžka podíleli. Připomíná i konstrukčního ředitele Petra Míla.

Lůžka Linet se nacházejí ve většině českých zdravotnických zařízení. Linet dodává také do Číny, rekordní obrat zaznamenává ve Švédsku a trh firmě roste prakticky ve všech zemích.

A čím nové porodní lůžko porotce tak zaujalo? Žena si na něm sama může zvolit klasický či alternativní způsob porodu. Stačí mačkat intuitivní elektrické ovládání. Jednoduchý otočný mechanismus umožňuje zasunout podnožní díl pod lůžko pro urychlení a usnadnění vlastního porodu.

Odklopení nožních podpěr zase usnadňuje přístup zdravotnického personálu k rodičce. A práci prý ušetří i uklízečkám, protože díky speciálním krytům podvozku se urychlí čas nutný na vyčištění lůžka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnici D8 zavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda

Dálnici D8 na Ústecku uzavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda na 87. kilometru. Policie bude zřejmě žádat německé kolegy, aby odkláněli dopravu na své území. Informovala o tom krajská mluvčí policie Jana Slámová. K nehodě, která se stala poblíž sjezdu na Petrovice, se zatím nic bližšího neví.

Další zprávy