Vedra dělají z měst betonová pekla. Klimatizace není řešením, pomohou květiny v oknech i žaluzie

Petra Jansová Petra Jansová
9. 8. 2018 8:19
Česko v posledních desetiletích čelí stále častějším výkyvům počasí, jako jsou tropická vedra, sucha, přívalové deště a bleskové povodně. V případě vlny extrémně vysokých teplot jsou ohrožena především města, v nichž jsou teploty mnohdy i o tři stupně vyšší než ve volné krajině v jejich okolí. Může za to takzvaný efekt městského tepelného ostrova. "Města by měla mít strategii, jak se s tropickými vedry vyrovnat. Klimatizace řešením není, a pokud si ji každý pustí, pak se ulice oteplí o další dva až tři stupně," říká ekolog a vedoucí projektu Adaptace sídel na změnu klimatu Michael Pondělíček. Jak podle něj účinně bojovat s vedrem v městském prostoru?
Foto: Penta

Zeleň ve městech

"Stromořadí má několikanásobně vyšší schopnost ochladit prostor v okolí. Kromě toho, že vypouští páru, vypouští i aerosoly vonných látek. Strom přispívá k celkové pohodě člověka, což je nezanedbatelná složka životního prostředí ve městě," přibližuje Pondělíček.

Česká města by podle něj tedy měla dbát především na rozšiřování zeleně. Stromy totiž absorbují nakumulované teplo, filtrují prach a do okolí uvolňují vlhkost. Fungují tedy jako přírodní klimatizace. 

 

Právě se děje

Další zprávy