Vedra dělají z měst betonová pekla. Klimatizace není řešením, pomohou květiny v oknech i žaluzie

Petra Jansová Petra Jansová
9. 8. 2018 8:19
Česko v posledních desetiletích čelí stále častějším výkyvům počasí, jako jsou tropická vedra, sucha, přívalové deště a bleskové povodně. V případě vlny extrémně vysokých teplot jsou ohrožena především města, v nichž jsou teploty mnohdy i o tři stupně vyšší než ve volné krajině v jejich okolí. Může za to takzvaný efekt městského tepelného ostrova. "Města by měla mít strategii, jak se s tropickými vedry vyrovnat. Klimatizace řešením není, a pokud si ji každý pustí, pak se ulice oteplí o další dva až tři stupně," říká ekolog a vedoucí projektu Adaptace sídel na změnu klimatu Michael Pondělíček. Jak podle něj účinně bojovat s vedrem v městském prostoru?
Foto: Penta

Zeleň ve městech

"Stromořadí má několikanásobně vyšší schopnost ochladit prostor v okolí. Kromě toho, že vypouští páru, vypouští i aerosoly vonných látek. Strom přispívá k celkové pohodě člověka, což je nezanedbatelná složka životního prostředí ve městě," přibližuje Pondělíček.

Česká města by podle něj tedy měla dbát především na rozšiřování zeleně. Stromy totiž absorbují nakumulované teplo, filtrují prach a do okolí uvolňují vlhkost. Fungují tedy jako přírodní klimatizace. 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 1 hodinou

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy