Vedra dělají z měst betonová pekla. Klimatizace není řešením, pomohou květiny v oknech i žaluzie

Petra Jansová Petra Jansová
9. 8. 2018 8:19
Česko v posledních desetiletích čelí stále častějším výkyvům počasí, jako jsou tropická vedra, sucha, přívalové deště a bleskové povodně. V případě vlny extrémně vysokých teplot jsou ohrožena především města, v nichž jsou teploty mnohdy i o tři stupně vyšší než ve volné krajině v jejich okolí. Může za to takzvaný efekt městského tepelného ostrova. "Města by měla mít strategii, jak se s tropickými vedry vyrovnat. Klimatizace řešením není, a pokud si ji každý pustí, pak se ulice oteplí o další dva až tři stupně," říká ekolog a vedoucí projektu Adaptace sídel na změnu klimatu Michael Pondělíček. Jak podle něj účinně bojovat s vedrem v městském prostoru?
Foto: Penta

Zeleň ve městech

"Stromořadí má několikanásobně vyšší schopnost ochladit prostor v okolí. Kromě toho, že vypouští páru, vypouští i aerosoly vonných látek. Strom přispívá k celkové pohodě člověka, což je nezanedbatelná složka životního prostředí ve městě," přibližuje Pondělíček.

Česká města by podle něj tedy měla dbát především na rozšiřování zeleně. Stromy totiž absorbují nakumulované teplo, filtrují prach a do okolí uvolňují vlhkost. Fungují tedy jako přírodní klimatizace. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy