Mistr jednoduchých forem a jemných efektů. Autor Centre Pompidou slaví 80. narozeniny

Mistr jednoduchých forem a jemných efektů. Autor Centre Pompidou slaví 80. narozeniny
Budova Centre Pompidou Národního střediska umění a kultury, známá jako Centre Pompidou, byla otevřena posledního ledna v roce 1977. Na projektu, který vzešel z architektonické soutěže, spolupracoval Piano s britským architektem Richardem Rogersem.
Jedna v současnosti z nejnavštěvovanějších pařížských památek (po Eiffelově věži a galerii Louvre) vzbuzovala silnou polemiku už při svém vzniku. Řada lidí kulturní středisko vnímala jako ošklivou skvrnu na historickém centru francouzské metropole. Kritici mluvili o futuristické nevzhlednosti, posmívali se barevným trubkám na plášti budovy. Dojem věčné rozestavěnosti však například podle architektů zdůrazňoval ideu neustálé tvorby a neukončenosti umění.
Piano se při realizace kulturního centra Jean-Marie Tjibaou Cultural Cente (1991 - 98) v Nové Kaledonii inspiroval, stejně jako u mnoho svých dalších projektů, tradicemi tamní lokality. Tentokrát to bylo tradiční obydlí původních obyvatel Kanaků.
Nadace a muzeum Beyeler Foundation nedaleko švýcarské Basileje se v roce 1997 stala stálým sídlem sbírky obrazů Hildy a Ernsta Beyelerových. Interiér galerie Piano propojil skrze prosklené fasády s exteriérem. Stejně jako do vnitřku přivedl dostatek přirozeného světla.
Foto: Profimedia.cz
ČTK ČTK, Bydlení
15. 9. 2017 10:15
Budovy podle návrhů Renza Piana jsou rozesety po celém světě. Italský architekt, narozený 15. září 1937, však nemá jednotný styl, jeho díla jsou velmi různorodá. Je mistrem jednoduchých forem a jemných efektů. Dokáže své stavby začlenit organicky do prostoru, tak aby nerušily krajinu, ale splynuly s ní, a aby se v nich lidé cítili dobře. Původem italský architekt je rovněž držitelem prestižní Pritzkerovy ceny a dalších ocenění.

 

Právě se děje

Další zprávy