Díky rekonstrukci si venkovská usedlost zachovala svůj historický ráz. Zaujala i v zahraničí

Díky rekonstrukci si venkovská usedlost zachovala svůj historický ráz. Zaujala i v zahraničí
Původní usedlost stojící téměř na samotě zahrnovala dva domy umístěné do tvaru L - chalupu a stodolu, harmonicky posazené do svažité louky.
A to tak, aby byl zachován jejich původní ráz.
A dualita domů se nese celým návrhem na rekonstrukci.
Jejich odlišný charakter a původní využití se promítají do nového provozu i celkového přístupu k opravě.
Foto: BoysPlayNice
Bydlení
22. 4. 2018 7:34
Venkovská usedlost v jižních Čechách původně zahrnovala dvě stavení a tato dualita prostoru byla i nosnou linkou její rekonstrukce. Roubená chalupa je řešena jako hlavní obytný prostor pro majitele, někdejší stodola slouží jako letní obývací pokoj, technické zázemí a prostor pro hosty. Projekt architekty Lenky Míkové zaujal nejenom prestižní zahraniční média, včetně ArchDaily, ale i odbornou porotu soutěže Interiér roku, která mu udělila první místo v kategorii Rekonstrukce.

Venkovské chalupy se v posledních letech těší rostoucímu zájmu. Lidé v nich hledají možnost uniknout před stále rychlejším městským tempem a zároveň naplnit touhu po něčem tradičním a autentickém. Při rekonstrukci se ale architektům ne vždy podaří historické stopy podtrhnout. 

Projekt

Kategorie: Soukromý interiér rekonstrukce - vítěz

Autor: Lenka Míková, spoluautor Ivan Boroš

Rozloha: Užitná plocha 365 metrů čtverečních

Místo: jižní Čechy

To rozhodně neplatí pro projekt architektky Lenky Míkové, kterou při rekonstrukci venkovské usedlosti v jižních Čechách vedla od začátku snaha skloubit současné nároky na komfort a původního ducha stavení. Přestože se většina konstrukcí musela kvůli špatnému technickému stavu nahradit, podařilo se zachovat to podstatné. K zásadnějším úpravám pak došlo především uvnitř, zvenku zůstaly obě budovy v původní podobě. 

"V tomto projektu jsme hledali odpovědi skrz respekt k původní logice stavení a použití tradičních postupů. Naším cílem byla spíše přirozenost než dokonalé formální napodobení. Přírodní materiály jako dřevo, kámen a hlína a jejich ruční opracování vnáší do stavby nedokonalost, která se stává zásadním aspektem projektu," popisuje svůj koncept Míková.

Celý projekt trval přes čtyři roky, a i když se během té doby návrh různě vyvíjel, jeho podstata se časem možná ještě víc vytříbila. A jak uvádí architektka, zásadní podíl na výsledku má především osvícený a tvůrčí investor i stavbyvedoucí, neboť většina stavebních prvků a vnitřního vybavení byla řešena a vyráběna na míru.

Soutěž interiér roku 2017

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Aktuálně.cz. 

S nejzajímavějšími soutěžícími postupně čtenáře seznamujeme na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. V současnosti je možné přihlašovat do dalšího ročníku interiéry vytvořené v roce 2017. Více informací o soutěži zde.

Uzávěrka přihlášek: 28. 2. 2018

Vyhlášení výsledků: 10. 4. 2018

 

Právě se děje

před 44 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy