Díky rekonstrukci si venkovská usedlost zachovala svůj historický ráz. Zaujala i v zahraničí

Foto: BoysPlayNice
Bydlení
22. 4. 2018 7:34
Venkovská usedlost v jižních Čechách původně zahrnovala dvě stavení a tato dualita prostoru byla i nosnou linkou její rekonstrukce. Roubená chalupa je řešena jako hlavní obytný prostor pro majitele, někdejší stodola slouží jako letní obývací pokoj, technické zázemí a prostor pro hosty. Projekt architekty Lenky Míkové zaujal nejenom prestižní zahraniční média, včetně ArchDaily, ale i odbornou porotu soutěže Interiér roku, která mu udělila první místo v kategorii Rekonstrukce.

Venkovské chalupy se v posledních letech těší rostoucímu zájmu. Lidé v nich hledají možnost uniknout před stále rychlejším městským tempem a zároveň naplnit touhu po něčem tradičním a autentickém. Při rekonstrukci se ale architektům ne vždy podaří historické stopy podtrhnout. 

Projekt

Kategorie: Soukromý interiér rekonstrukce - vítěz

Autor: Lenka Míková, spoluautor Ivan Boroš

Rozloha: Užitná plocha 365 metrů čtverečních

Místo: jižní Čechy

To rozhodně neplatí pro projekt architektky Lenky Míkové, kterou při rekonstrukci venkovské usedlosti v jižních Čechách vedla od začátku snaha skloubit současné nároky na komfort a původního ducha stavení. Přestože se většina konstrukcí musela kvůli špatnému technickému stavu nahradit, podařilo se zachovat to podstatné. K zásadnějším úpravám pak došlo především uvnitř, zvenku zůstaly obě budovy v původní podobě. 

"V tomto projektu jsme hledali odpovědi skrz respekt k původní logice stavení a použití tradičních postupů. Naším cílem byla spíše přirozenost než dokonalé formální napodobení. Přírodní materiály jako dřevo, kámen a hlína a jejich ruční opracování vnáší do stavby nedokonalost, která se stává zásadním aspektem projektu," popisuje svůj koncept Míková.

Celý projekt trval přes čtyři roky, a i když se během té doby návrh různě vyvíjel, jeho podstata se časem možná ještě víc vytříbila. A jak uvádí architektka, zásadní podíl na výsledku má především osvícený a tvůrčí investor i stavbyvedoucí, neboť většina stavebních prvků a vnitřního vybavení byla řešena a vyráběna na míru.

Soutěž interiér roku 2017

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Aktuálně.cz. 

S nejzajímavějšími soutěžícími postupně čtenáře seznamujeme na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. V současnosti je možné přihlašovat do dalšího ročníku interiéry vytvořené v roce 2017. Více informací o soutěži zde.

Uzávěrka přihlášek: 28. 2. 2018

Vyhlášení výsledků: 10. 4. 2018

 

Právě se děje

před 26 minutami

Osm lidí, kteří sundávali v úřadech Macronovy portréty, dostalo pokuty

Soud v Paříži odsoudil k pokutě 500 eur (13 tisíc korun) každého z osmi ekologických aktivistů, kteří na začátku roku v úředních budovách několika obvodů francouzské metropole sundávali portréty prezidenta Emmanuela Macrona. Muže, který jejich počínání natáčel, osvobodil. Informují o tom francouzská média.

Zdroj: ČTK
Další zprávy