Z garsonky vznikl "velký malý byt". Televizi je možné sledovat z ložnice i obýváku

Foto: archiv IBD
Petra Jansová Petra Jansová
3. 3. 2017 13:32
Designérka Iva Hájková pracovala s jasným zadáním a pevným rozpočtem. Promyšlením každého detailu se jí i ve čtyřicetimetrové dispozici podařilo vytvořit vzdušný obývací pokoj a oddělenou ložnici. Vestavěná příčka, která tyto prostory funkčně odděluje, má navíc dostatek úložného prostoru. Projekt se uchází o cenu v soutěži Interiér roku, v níž je Aktuálně.cz mediálním partnerem.

Na kompletní realizaci interiéru se designérka s klientem dohodla ještě ve fázi hrubé stavby. Jednodušeji tak mohla zadávat změny a přizpůsobit tak projekt klientovi přímo na míru. Pracovala s několika požadavky a vzhledem k tomu, že byt je určen k pronájmu, tak také s přiměřeným rozpočtem.

Projekt

Kategorie: Novostavba

Autor: Iva Hájková

Místo: Praha

"Promysleli jsme doslova každý centimetr bytu, a vznikl tak prostor o rozloze 44 metrů čtverečních, který si nezadá v pocitu prostorové vzdušnosti a velikosti s podstatně většími byty a mnoho z nich předčí v množství a rafinovanosti úložných prostor. Doslova jsme stvořili malý velký byt," vysvětluje autorka projektu. 

Majitel bytu chtěl vytvořit maximálně vzdušný obývací pokoj s minimem nábytku a funkčně ho oddělit od ložnice. Místo klasické příčky zvolila designérka vestavbu, která odděluje místnosti posuvnými dveřmi. Vestavba poskytuje kromě dostatku úložného prostoru i místo na televizi, která je připevněna na otočném karuselu. Sledovat ji tak lze z obývací části i z ložnice. 

Kuchyně je nenápadná, ale protože je až do stropu, má dostatek úložných prostor, stejně tak velká vestavná skříň v zádveří. 

Vzdušnost interiéru, která byla jedním ze základních požadavků klienta, podtrhují i prosklené dveře ze zádveří. "Jsou v celé světlé výšce místnosti. S trochou nadsázky tedy působí dojmem, že tam vlastně nejsou," dodává autorka.

Barevnou kombinaci bílé a šedé barvy v mnoha odstínech otepluje přírodní překližka, která je použita na jídelní a pracovní stůl, police a malou nábytkovou sestavu v obývacím pokoji. Vzhledem k tomu, že byt je určen k pronajímání, využila designérka především osvědčených a odolných materiálů. 

Zajímavým detailem je i přiznaný betonový strop a vedení elektrických kabelů ke světlům.

Soutěž interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Aktuálně.cz. 

S nejzajímavějšími soutěžícími budeme postupně čtenáře seznamovat na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. Více informací o soutěži zde.

Uzávěrka přihlášek: 20. 2. 2017

Vyhlášení výsledků: 28. 3. 2017

 

Právě se děje

před 24 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.

Další zprávy