Z garsonky vznikl "velký malý byt". Televizi je možné sledovat z ložnice i obýváku

Foto: archiv IBD
Petra Jansová Petra Jansová
3. 3. 2017 13:32
Designérka Iva Hájková pracovala s jasným zadáním a pevným rozpočtem. Promyšlením každého detailu se jí i ve čtyřicetimetrové dispozici podařilo vytvořit vzdušný obývací pokoj a oddělenou ložnici. Vestavěná příčka, která tyto prostory funkčně odděluje, má navíc dostatek úložného prostoru. Projekt se uchází o cenu v soutěži Interiér roku, v níž je Aktuálně.cz mediálním partnerem.

Na kompletní realizaci interiéru se designérka s klientem dohodla ještě ve fázi hrubé stavby. Jednodušeji tak mohla zadávat změny a přizpůsobit tak projekt klientovi přímo na míru. Pracovala s několika požadavky a vzhledem k tomu, že byt je určen k pronájmu, tak také s přiměřeným rozpočtem.

Projekt

Kategorie: Novostavba

Autor: Iva Hájková

Místo: Praha

"Promysleli jsme doslova každý centimetr bytu, a vznikl tak prostor o rozloze 44 metrů čtverečních, který si nezadá v pocitu prostorové vzdušnosti a velikosti s podstatně většími byty a mnoho z nich předčí v množství a rafinovanosti úložných prostor. Doslova jsme stvořili malý velký byt," vysvětluje autorka projektu. 

Majitel bytu chtěl vytvořit maximálně vzdušný obývací pokoj s minimem nábytku a funkčně ho oddělit od ložnice. Místo klasické příčky zvolila designérka vestavbu, která odděluje místnosti posuvnými dveřmi. Vestavba poskytuje kromě dostatku úložného prostoru i místo na televizi, která je připevněna na otočném karuselu. Sledovat ji tak lze z obývací části i z ložnice. 

Kuchyně je nenápadná, ale protože je až do stropu, má dostatek úložných prostor, stejně tak velká vestavná skříň v zádveří. 

Vzdušnost interiéru, která byla jedním ze základních požadavků klienta, podtrhují i prosklené dveře ze zádveří. "Jsou v celé světlé výšce místnosti. S trochou nadsázky tedy působí dojmem, že tam vlastně nejsou," dodává autorka.

Barevnou kombinaci bílé a šedé barvy v mnoha odstínech otepluje přírodní překližka, která je použita na jídelní a pracovní stůl, police a malou nábytkovou sestavu v obývacím pokoji. Vzhledem k tomu, že byt je určen k pronajímání, využila designérka především osvědčených a odolných materiálů. 

Zajímavým detailem je i přiznaný betonový strop a vedení elektrických kabelů ke světlům.

Soutěž interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Aktuálně.cz. 

S nejzajímavějšími soutěžícími budeme postupně čtenáře seznamovat na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. Více informací o soutěži zde.

Uzávěrka přihlášek: 20. 2. 2017

Vyhlášení výsledků: 28. 3. 2017

 

Právě se děje

Další zprávy