Hlavní cenu Designbloku získal Maxim Velčovský za lustry z kýblů

ČTK ČTK
31. 10. 2016 7:16
Vítězem 18. ročníku Designloku se stal Maxim Velčovský. Vedle hlavní ceny pořadatelé udělili ještě 11 cen. V kategorii nejlepší nový nábytek vybrali kolébku Tutu, kterou pro firmu Devoto navrhli Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Jako nejlepší kolekci šperků na Designbloku porota vybrala prezentaci dvojice šperkařů Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, kteří tvoří pod značkou Zorya. Nejlepší kolekci svítidel má značka Bomma.
Designblok 2016.
Designblok 2016. | Foto: Jakub Plíhal

Absolutním vítězem udílení cen v rámci 18. ročníku tuzemské přehlídky designu a módy Designblok se dnes stal Maxim Velčovský.

Přímo pro Designblok například vytvořil instalaci připomínající obří lustry z plastových barelů nazvanou Slunečnice. Designblok se koná do pondělí v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti i dalších místech Prahy.

Design Blok 2016
Design Blok 2016 | Foto: Profilmedia

Vedle hlavní ceny pořadatelé udělili ještě 11 cen. V kategorii nejlepší nový nábytek vybrali kolébku Tutu, kterou pro firmu Devoto navrhli Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Spolupracují spolu už od studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Vrtiška už na škole sklízel úspěchy – v roce 2008 dostal Národní cenu za studentský design za lavičku do města. S Vladimírem Žákem se věnují projektům z oblasti architektury, produktového designu i designu grafického.

Foto: Jakub Plíhal

Jako nejlepší kolekci šperků na Designbloku porota vybrala prezentaci dvojice šperkařů Zdeňka Vacka a Daniela Pošty, kteří tvoří pod značkou Zorya. Před čtyřmi lety získali titul Grand designér roku za kolekci Virus, v níž experimentovali s chemickými procesy, zkoušeli nejprve řetízky z provazů porůst krystaly kamence a následně vytvořili šperky z červeného zlata nebo chirurgické oceli se surovými diamanty, perlami a pyrity. Dnes bodovali s kolekcemi Cluster, Formula a Graft.

Nejlepší kolekci svítidel má značka Bomma, která také tradičně boduje na výročních oborových cenách Czech Grand Design. Porota jí dnešní cenu udělila za kolekce Soap, již navrhl Ota Svoboda, a Phenomena, jednoduchá svítidla geometrických tvarů navržená studiem Dechem, loňským hlavním vítězem cen Czech Grand Design. Ty pořádá agentura Profil Media, stejně jako Designblok.

Design Blok 2016
Design Blok 2016 | Foto: Profilmedia

Velčovský se podle pořadatelů při tvorbě Slunečnic inspiroval českým kutilstvím a Přemkem Podlahou. "Speciální lustry zhotovené z plastových kýblů dotvářely krajinu Designérie ve střední hale Průmyslového paláce," uvedla.

"Tvorbu Maxima Velčovského mohli návštěvníci zhlédnout také v Art House, kde se tradičně představují projekty na pomezí umění a designu a Velčovský v něm vystavil lustr Memento Mori, který vyrobila značka Lasvit. V Superstudiu byl k vidění návrh okna pro českou značku Janošík Okna-Dveře," doplnila.

Novinky na Designbloku představily zhruba dvě stovky tvůrců. Českou premiéru měl na přehlídce také nový automobil Škoda Kodiaq.

 

Právě se děje

Další zprávy