Hitlerovo "monstrum na pobřeží". Utopie nacistů pro dovolenkáře se mění v realitu

Hitlerovo "monstrum na pobřeží". Utopie nacistů pro dovolenkáře se mění v realitu
Po válce se Prora stala zdrojem stavebního materiálu. Nejjižnější blok musel stát kvůli špatné statice odstřelit. Zbytek kolosu využívala východoněmecká armáda jako kasárny. Po sjednocení Německa získal objekt památkovou ochranu.
Dokument zasazuje Proru do kontextu světových událostí a politické moci, kdy architektura sloužila jako propaganda a demonstrace síly. Funkce architektury se podle "vůdce" měla odrážet v její formě, která měla na diváka zapůsobit svou jednoduchostí, jednotvárností, monumentalitou a odolností vůči času i okolním vlivům.
Inside Prora je dokument z roku 2020 a stojí za ním německá režisérka Nico Weberová, která ho v neděli představí v pražském kině Světozor v rámci desátého ročníku festivalu Film a architektura. Dokument se věnuje nejdelší budovy na světě, která vycházela z Hitlerovy představy o masovém turismu a jednotných podmínek pro pracující lid.
Z areálu se stal luxusní pětihvězdičkový komplex a na ostrov se vrací život.
Foto: Shutterstock
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 10. 2021 13:40
Inside Prora je dokument z roku 2020 německé režisérky Nico Weberové, která ho v neděli představí v pražském kinu Světozor v rámci desátého ročníku festivalu Film a architektura. Vizuálně atraktivní snímek vypovídá o okolnostech vzniku nejdelší budovy na světě i jejím využití v době socialismu, kdy se z vysloužilých kasáren NDR začalo postupně stávat "monstrum na pobřeží". 

Dokument Inside Prora se věnuje nejdelší budově na světě. Čtyři a půl kilometru dlouhý komplex podél pobřeží ostrova Rujána budovala v letech 1936 až 1939 nacistická organizace pro volný čas jako rekreační středisko pro dovolenkáře. Hitlerova vize, která vycházela z modernistického přístupu k architektuře a představě o masovém turismu, se ale kvůli druhé světové válce nenaplnila. 

Nyní se v dlouho opuštěné budově otevírají hotely, které lákají turisty nejen z Německa. Čtěte víc v galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Kurdsko-německá zpěvačka dostala v Turecku tři roky vězení za podporu terorismu

Soud v tureckém Edirne v pondělí uložil tříletý trest vězení kurdsko-německé zpěvačce, která používá umělecké jméno Hozan Cane. Shledal ji vinnou z podpory kurdské teroristické organizace Strana kurdských pracujících. Zpěvačka, která má německé občanství, žije v Německu a soudu se neúčastnila. Informovala o tom agentura DPA.

Hozan Cane už v tureckém vězení strávila přes dva roky, propuštěna byla loni na podzim poté, co odvolací soud zrušil její šestiletý trest pro nedostatek důkazů. Nejprve dostala zákaz vycestovat z Turecka, ten jí ale letos tamní soud zrušil a ona odjela do Německa.

Kauza začala v červnu 2018, když byla zpěvačka zatčena v provincii Edirne, kde se účastnila kampaně prokurdské opoziční Lidově demokratické strany před parlamentními a prezidentskými volbami.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 21 minutami

GasNet poskytne firmám, které odebíraly plyn od Bohemia Energy, více času na změnu dodavatele

Společnost GasNet, největší distributor plynu v Česku, je připravena poskytnout firmám, na které se nevztahuje institut dodavatele poslední instance (DPI) po konci Bohemia Energy, čas navíc na změnu dodavatele. Předpokladem je jejich aktivní přístup k řešení situace. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba plynu přesahuje 630 megawatthodin (MWh). Hospodářská komora a Agrární komora v pátek uvedly, že hrozí, že tyto firmy od začátku tohoto týdne začnou být odpojováni od dodávek plynu.

GasNet sdělil, že podle legislativy si tyto společnosti změnu dodavatele musí vyřešit ve lhůtě tří dnů. Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti minulou středu.

Energetický regulační úřad v pondělí odkázal na paragraf z energetického zákona, který praví, že "neoprávněným odběrem plynu je odběr plynu bez smlouvy o zúčtování odchylek nebo smlouvy, jejímž předmětem je přenesení odpovědnosti za odchylku na subjekt zúčtování trvající déle než deset pracovních dní." Tři dny zmiňované firmou GasNet začnou ubíhat po uplynutí této lhůty, paragraf nerozlišuje odběratele podle jejich velikosti

"Jsme si vědomi složité situace, ve které se mnozí velkoodběratelé octli. Firmám a podnikům, které změnu dodavatele na našem distribučním území aktivně řeší a jsou s námi v této souvislosti v kontaktu, chceme podat pomocnou ruku. Jsme připraveni jim poskytnout více času pro to, aby si našly nového dodavatele plynu," řekl v pondělí finanční ředitel skupiny GasNet Thomas Merker. "Celková délka dodatečné lhůty však může být pouze velmi omezená, proto apelujeme na dotčené zákazníky, aby si nového dodavatele zajistili co nejrychleji," dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pátek uvedl, že v celé ČR jde zhruba o 250 odběrných míst. Většina z dotčených firem už podle něj jedná s novými dodavateli. GasNet v pondělí připomněl, že v posledních dnech ohlásili kromě skupiny Bohemia Energy, která dodávala plyn téměř 300 000 odběrných míst, ukončení činnosti i další obchodníci s plynem. Také v těchto případech bude GasNet vyzývat k provedení rychlé změny dodavatele a je připravena poskytnout dodatečný čas na uzavření nové smlouvy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Rusko zastavilo práci zastoupení u NATO a přerušilo práci úřadu v Moskvě

Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Podle agentury TASS to v pondělí oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle něj jde o odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u aliance v Bruselu.

"V důsledku účelových kroků ze strany NATO prakticky nemáme vhodné podmínky pro základní diplomatickou činnost a v reakci na akce NATO pozastavujeme práci naší stálé mise v NATO…," citovala TASS oznámení, které Lavrov učinil na tiskové konferenci uspořádané v ruské metropoli.

"Činnost Informační kanceláře NATO v Moskvě, která byla zřízena při velvyslanectví Belgického království, je ukončena. Pokud mají členové NATO nějaké naléhavé záležitosti, mohou se v těchto otázkách obrátit na našeho velvyslance v Belgii," informoval zároveň ruský ministr zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy