Nejvyšší mrakodrap Austrálie bude stát v Melbourne. Objekt bude kompletně pokrytý zelení

Bydlení
26. 8. 2018 9:16
Mrakodrap Green Spine (Zelená páteř) se stane nejvyšší budovou v Austrálii. Mezinárodní architektonickou soutěž vyhrál projekt dvou věží, z nichž ta vyšší se bude nad Melbourne tyčit ve výšce 356 metrů. Objekty, které jsou podle autorů koncipovány jako vertikální bulvár, mají v budoucnu díky vysokému podílu zelených ploch zlepšit životní podmínky na předměstí Southbank. Kromě obytných a komerčních prostor budou v obou věžích i veřejně přístupné prostory, včetně botanické nebo střešní zahrady. 
Nejvyšší mrakodrap Austrálie bude stát v Melbourne. Objekt bude kompletně pokrytý zelení | Video: Green Point

Vítězný projekt, který je součástí plánované výstavby na předměstí Melbourne, vzešel ze spolupráce nizozemského studia UNStudio a australské architektonické kanceláře COX Architecture.

Objekt pokrývají skleněné fasády a spirála balkonů, teras a zahrad plných stromů a keřů. A podle autorů je v podstatě zeleným svislým bulvárem. 

"Chtěli jsme, aby život na tomto předměstí a v jeho blízkém okolí byl v budoucnu zdravější a příjemnější, a tomu jsme přizpůsobili i náš koncept," dodala spoluzakladatelka UNStudia Caroline Bosová.

Vyšší věž je koncipována jako rezidenční. V nižší, která by měla podle plánů dosahovat výšky 225 metrů, bude hotel, kanceláře, bary a restaurace.

Objekty budou vzájemně propojeny pódiem, kde vznikne škola, knihovna a testovací centrum automobilů značky BMW nebo veřejně přístupný terasovitý park. 

Architekti využívají čím dál častěji zelených fasád, které obyvatelům měst nabízí přímý kontakt s přírodou a zároveň se podílejí i na zlepšení ovzduší, protože stromy a keře zasázené na visutých balkonech a pergolách vytváří kyslík a absorbují oxid uhličitý.

Jako první byl v říjnu 2014 dokončen obytný soubor Bosco Verticale (Vertikální les) v milánské čtvrti Porta Nuova. Architektonické studio Stefano Boeri stojí i za projektem takzvaného lesního města, které má být dokončeno poblíž jihočínského města Liou-čou.

Fotky: Podívejte se, jak bude vypadat unikátní mrakodrap v australském Melbourne

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy