Foto: Dům, kde se fotili TGM i perský šáh. Jeho tajemství bylo ukryté ve dvou zaprášených skříních

Foto: Dům, kde se fotili TGM i perský šáh. Jeho tajemství bylo ukryté ve dvou zaprášených skříních
Během rekonstrukce byla stavba očištěna. Získala patra navíc a rozrostla se i do hloubky.
Rekonstrukce pod taktovkou architekta Ladislava Lábuse začala v roce 2001 a trvala rok a půl. "Tehdy jsem žila v zahraničí a české architekty jsem neznala. Na pana Lábuse mě upozornil kamarád Jan Malý, fotograf architektury. Od té doby s architektem Lábusem spolupracujeme," vysvětluje majitelka domu.
Majitelé zvažovali, jak k rekonstrukci přistoupit a jak dům v budoucnu využít. "Dům byl rekonstruován jako polyfunkční. Část je obchodní, jdou zde kanceláře, byty a kvůli nálezu negativů jsme se v zadním domě rozhodli udělat fotografickou galerii. Ta fungovala deset let. Její prostory dnes využívá Člověk v tísni," vysvětluje Zuzana Meisnerová. (Na snímku budova bývalých retušáren, která byla v roce 2003 zrekonstruována na galerii.)
Jan Langhans, zakladatel fotografického ateliéru, zakoupil dům ve Vodičkové ulici 37 o šířce pouhých 12 metrů v roce 1880. Deset let starou budovu zanedlouho rozšířil o četné přístavby a nástavby. (Na snímku je čekárna ateliéru kolem roku 1900.)
Foto: Adam Hecl
Petra Jansová Petra Jansová, Adam Hecl
Aktualizováno 27. 9. 2017 14:34
Secesní dům ve Vodičkově ulici číslo 37 se v roce 1880 stal domovem fotografického ateliéru Jana Nepomuka Langhanse, kde se svého času nechal zvěčnit T. G. Masaryk, perský šáh i anglický král. Citlivá rekonstrukce architekta Ladislava Lábuse dokončená roku 2002, která podpořila specifickou atmosféru starého paláce a navázala i na jeho historii, získala mimo jiné Grand Prix 2003 Obce architektů. Do areálu mezi Vodičkovou ulicí a Františkánskou zahradou bude možné nahlédnout v rámci festivalu Den Architektury v sobotu 30. září od 14 do 17. hodin.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy