Nouvel, Foster a Štěpán: Kostel v Sazovicích se dostal do žebříčku nejlepších staveb světa

Petra Jansová Petra Jansová
3. 1. 2018 7:38
Brněnský architekt Marek Štěpán se octl po boku světových architektonických hvězd, jako je například Jean Nouvell nebo Norman Foster. Respektovaný kanadský magazín Azure zařadil projekt kostela sv. Václava v Sazovicích na Zlínsku do desítky těch nejlepších staveb světa za rok 2017.
Kostel svatého Václava, Sazovice
Kostel svatého Václava, Sazovice | Foto: Best of Realty 2017

"Trpělivost je ctností, která se Sazovicím na Moravě vyplatila. Po 80 letech čekání se místní konečně dočkali vybudování kostela," přestavuje magazín Azure projekt brněnského Ateliéru Štěpán. Zařadil ho do seznamu deseti nejlepších staveb z celého světa za uplynulý rok.

Kostel na první pohled připomínající svitek papíru byl slavnostně vysvěcen olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem loni v květnu. Zasvěcen byl svatému Václavovi, který je patronem Sazovic již několik staletí.

Autor projektu, architekt Martin Štěpán, se nechal inspirovat pražskou kaplí sv. Václava. Na svém kontě má celou řadu sakrálních staveb. Sazovický kostel navrhl tak, aby svým tvarem odkazoval na půdorys původní svatováclavské svatyně.

"Když jsem si tato dvě místa spojil na mapě, zjistil jsem nečekanou souvislost. Spojnice vede středem hlavního okna v kostele. Odchlípení zdi vzniklo intuitivně, nemyslím ale, že to byla náhoda, spíše potvrzení správnosti, jakési vyšší souvislosti," přiblížil architekt.

Stejně jako exteriér je záměrně střídmý i interiér. Lidé jsou totiž podle Štěpána doslova přehlceni informacemi. V kostele by tedy proto měli vnímat jenom čistotu prostoru a klid a uvědomovat si tak svoje nitro. "Klidu i intimitě prostoru napomáhá právě světlo, které prostory osvětluje přes zářezy ve stěnách, zároveň ale z kostela není vidět na okolní svět," dodal.

A čím zaujal respektovaný magazín? "Architektura kostela v Sazovicích sice není úplnou odchylkou od světové církevní architektury, je ale divoce současnou interpretací nenucených metafor a rovněž důkazem toho, že čistota a jednoduchost skvěle fungují," popsala dojmy porota. 

A kromě kostela v Sazovicích se do výběru dostalo například nedávno otevřené muzeum Louvre Abu Dhabi předního francouzského architekta Jeana Nouvela nebo obchod Apple v Chicagu od Foster + Partners.

 

Právě se děje

Další zprávy