reklama
 
 

Nouvel, Foster a Štěpán: Kostel v Sazovicích se dostal do žebříčku nejlepších staveb světa

3. 1. 2018 7:38
Brněnský architekt Marek Štěpán se octl po boku světových architektonických hvězd, jako je například Jean Nouvell nebo Norman Foster. Respektovaný kanadský magazín Azure zařadil projekt kostela sv. Václava v Sazovicích na Zlínsku do desítky těch nejlepších staveb světa za rok 2017.

"Trpělivost je ctností, která se Sazovicím na Moravě vyplatila. Po 80 letech čekání se místní konečně dočkali vybudování kostela," přestavuje magazín Azure projekt brněnského Ateliéru Štěpán. Zařadil ho do seznamu deseti nejlepších staveb z celého světa za uplynulý rok.

Kostel na první pohled připomínající svitek papíru byl slavnostně vysvěcen olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem loni v květnu. Zasvěcen byl svatému Václavovi, který je patronem Sazovic již několik staletí.

Autor projektu, architekt Martin Štěpán, se nechal inspirovat pražskou kaplí sv. Václava. Na svém kontě má celou řadu sakrálních staveb. Sazovický kostel navrhl tak, aby svým tvarem odkazoval na půdorys původní svatováclavské svatyně.

The 10 Best Building of 2017. Chceme se s vámi podělit o čerstvou novinku a radost týkající se nejen Atelier Štěpán, Marek Jan Štěpán ale rovněž české či spíše moravské sakrální architektury ve světě. Náš Kostel sv. Václava v Sazovicích je v Top ten stavbách celého světa po boku staveb takových velikánů architektury jako je Jean Nouvel nebo Sir Norman Foster. We would like to share with you a fresh new. We aren't talking only about Atelier štěpán, Marek Jan Štěpán but about czech or rather moravian sacral architecture in the world. Our church of St. Venceslass in Sazovice is in the Top Ten Buildings around the world beside architects such as Jean Nouvel or sir Norman Foster. Why they like it: While not a total deviation from what can be found in other religion-based architecture, the Church of St Wenceslas is a wildly contemporary interpretation of familiar tropes, and further proof that purity and simplicity can have major impact.

Zveřejnil(a) Atelier Štěpán dne 20. Prosinec 2017

"Když jsem si tato dvě místa spojil na mapě, zjistil jsem nečekanou souvislost. Spojnice vede středem hlavního okna v kostele. Odchlípení zdi vzniklo intuitivně, nemyslím ale, že to byla náhoda, spíše potvrzení správnosti, jakési vyšší souvislosti," přiblížil architekt.

Stejně jako exteriér je záměrně střídmý i interiér. Lidé jsou totiž podle Štěpána doslova přehlceni informacemi. V kostele by tedy proto měli vnímat jenom čistotu prostoru a klid a uvědomovat si tak svoje nitro. "Klidu i intimitě prostoru napomáhá právě světlo, které prostory osvětluje přes zářezy ve stěnách, zároveň ale z kostela není vidět na okolní svět," dodal.

A čím zaujal respektovaný magazín? "Architektura kostela v Sazovicích sice není úplnou odchylkou od světové církevní architektury, je ale divoce současnou interpretací nenucených metafor a rovněž důkazem toho, že čistota a jednoduchost skvěle fungují," popsala dojmy porota. 

A kromě kostela v Sazovicích se do výběru dostalo například nedávno otevřené muzeum Louvre Abu Dhabi předního francouzského architekta Jeana Nouvela nebo obchod Apple v Chicagu od Foster + Partners.

autor: Petra Jansová | 3. 1. 2018 7:38

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama