Zázrak na Poříčí. Před 80 lety se otevřela Bílá labuť, obchodní palác udivoval Evropu

Magazín ČTK Magazín, ČTK
18. 3. 2019 10:43
Přesně před 80 lety se otevřely dveře obchodního domu Bílá labuť. Funkcionalistický palác od architektů Josefa Kittricha a Josefa Hrubého patřil svého času k největším a nejmodernějším obchodním domům v Praze, dnes je spíš odleskem dřívější slávy. Při svém otevření v roce 1939 vzbudila tato stavba ze skla a železobetonu pozornost, neboť byla vybavena i řadou v Čechách tehdy nevídaných vymožeností: například eskalátory, vytápěním vedeným ve stropě nebo klimatizací. Pyšnila se dokonce i evropskými unikáty - pokladní potrubní poštou či automatizovaným (skluzovým) sběrem odpadu. Neobvyklé bylo i reklamní osvětlení, jemuž dominovala neonová osmimetrová otáčející se labuť.
Na Poříčí se právě otevírá nejmodernější obchodní centrum střední Evropy. Bílá labuť slaví 80 let. | Video: OD Bílá labuť
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy