reklama
 
 

Když architekt staví sám pro sebe. Dům, který získal cenu královského institutu

15. 3. 2017
House 19, ekologicky odpovědná stavba, která odpovídá požadavkům na bydlení v 21. století, nabízí nejen promyšlený design a maximální využití prostoru, ale také nízké náklady na provoz a údržbu díky důmyslnému využívání energeticky úsporných prvků. Královský institut britských architektů za něj udělil architektonické kanceláři Jestico + Whiles, která má pobočku i v Praze, ocenění RIBA South Awards 2016.

House 19 je energeticky šetrný rodinný dům s nulovou uhlíkovou stopou, který navrhl architekt Heinz Richardson pro svoji rodinu. Stojí v hrabství Buckinghamshire severovýchodně od Londýna.

Navíc je důkazem toho, že moderní dům může skvěle zafungovat i v kontextu starobylého historického města, jako je Old Amersham. V místní zástavbě zaujímá House 19 vedoucí postavení. Dominuje jí ale s velkou pokorou.

Od prvního okamžiku vnímáte kvalitu, která se za tím vším skrývá: krásné detaily cortenové oceli na střeše a zpracování křemene na vnějších zdech jsou naprosto výjimečné.

"Jedná se o dům s mnoha vrstvami, které jsou postupně odhalovány. Architekt a klient v jedné osobě pro tento projekt evidentně žil a dýchal, a přesto prokázal neuvěřitelnou míru sebeovládání a kontroly při jeho návrhu," uvedla odborná porota RIBA South Awards 2016.

"Myšleno je naprosto na vše. Výhledy do okolí jsou pečlivě promyšlené a kvalita světla je vynikající. Navíc cit a smysl pro proporčnost umožnil vzniknout sérii prostor, které jsou jednoduše inspirující. Člověk se neubrání pocitu, že při dalším a dalším prozkoumávání objeví zase něco nového, čím ho tato stavba překvapí."

Sluneční energie na prvním místě

Odborné znalosti architekta i jeho vášeň pro dlouhodobě udržitelný design jsou zřejmé právě z kombinace jednoduchých, praktických a především trvalých konstrukčních prvků, které tvoří podstatu celého návrhu.

Základem je pasivní a aktivní využívání sluneční energie. Dům je podélně orientován v ose východ-západ. To umožňuje udržet teplo v interiérech i v zimě. Naproti tomu prodloužené stínící přesahy střech zabraňují přehřívání jižní prosklené fasády a místností v přízemí během léta.

Dům aktivně generuje elektrickou energii prostřednictvím fotovoltaických panelů, které jsou umístěné na střeše orientované na jih. Spotřebu elektrické energie přitom snižuje na minimum LED osvětlení i vysoká hladina přirozeného denního světla.

Okna v horním patře nabízí ničím nerušený výhled do dalekého okolí - na historickou část města i zvlněný terén Chilternských kopců s bukovými lesy na jižní straně. Denní světlo se v interiéru láme a pohrává si se slunečními paprsky, takže atmosféra uvnitř domu se v závislosti na denní době i ročním období neustále proměňuje.

Efektivní vytápění i větrání

Dům je vytápěný podzemním tepelným čerpadlem. To slouží jako jediný zdroj tepla pro nízkoteplotní podlahové vytápění a zároveň zajišťuje ohřev vody. Vzduchotěsné těžké konstrukce s vysokou tepelnou setrvačností, trojitá okna a kvalitní tepelně izolační materiály minimalizují tepelné ztráty a přirozeně tak značně snižují provozní náklady.

Ventilační systém pak zajišťuje výměnu vzduchu přes vysoce účinný výměník s rekuperací tepla. Čerstvý vzduch zvenku se nasává na zahradě a před vstupem do domu se v zimě předehřívá a v létě ochlazuje v trubkách o celkové délce 40 metrů, které jsou umístěny pod zemí v dvoumetrové hloubce.

Dvojnásobná výška stropů v centrální části domu spolu s otevíratelnými vertikálními okny na horním podlaží navíc umožňují přirozené provětrávání prostor v letních měsících.

autor: Dana Jakešová | 15. 3. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama