Tak trochu jiné bydlení: V Dubaji vzniká kolonie podmořských vil

Bydlení
30. 8. 2017 13:33
Ambiciózní projekt společnosti Kleindienst nabízí bydlení přímo pod hladinou moře. Zhruba stovka vil umístěných pod vodou poblíž Dubaje by měla být dokončena na konci roku. Ceny objektů se odvíjí od velikosti. Za nejmenší zájemci zaplatí téměř pět milionů dolarů. Za třípatrovou vilu, která pojme 16 lidí, o sedm miliónů víc.
Foto: Profimedia.cz

Dubaj známá svojí jedinečnou architekturou nabízí svým obyvatelům a návštěvníkům bydlení vysoko v oblacích. Jeden z nejnovějších projektů představený na výstavě Dubai International Boat Show se ale tentokrát ponořil přímo pod hladinu. 

Projekt s názvem Floating Seahorse, na který upozornil web CNN, tak nabídne svým obyvatelům přímý kontakt s podmořským životem.

Foto: Profimedia.cz

Domy se nachází ve vodách u pobřeží Dubaje přímo v srdci řetězce ostrovů známých jako The Heart of Europe. Ty byly uměle vytvořeny jako kopie skutečných evropských států, jen v menším měřítku. 

První podmořská vila byla postavena na jaře v roce 2016 za necelé tři miliony dolarů. Další fáze projektu by měla být dokončena do konce tohoto roku, kdy by mělo být k dispozici 131 podvodních vil. Ty budou větší, ve třech patrech ubytují až 16 lidí, a zároveň i dražší. Zájemci je pořídí za 12 milionů dolarů. 

"Nikdy jsem se nepokusil potopit ani plavat. Vždy mě ale zajímalo, co se pod hladinou vody děje," uvedl ředitel společnosti Kleindienst, která domy dodává, s tím, že si tímto projektem splnil svůj sen. 

Desítky let studoval podmořské projekty z celého světa. Ten svůj poprvé zveřejnil v roce 2008. Od té doby se vzhled domů mnohokrát změnil. "Stále jsme nebyli s konečným výsledkem stoprocentně spokojeni. Proto jsme vypsali soutěž a vyzvali architekty z deseti zemí," vypráví Kleindienst. 

V mezinárodní otevřené soutěži zvítězil projekt architekta Gianfranca Rasila. Projektový tým pod jeho vedením řešil především to, jak minimalizovat houpání při bouřích, stejně jako materiál, ze kterého jsou vyrobeny okna pod vodou. Ta totiž nejsou vyrobena z klasického skla, ale ze speciálního materiálu, který odolává tlaku a také soli.

Foto: Profimedia.cz

"Rudé moře je velmi slané, což limitovalo i výběr materiálu," dodává Rasilo s tím, že se inspirovali v podmořských akváriích.

V interiéru využili především týkové dřevo a mramor.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy