V Praze postaví nejvyšší dřevostavbu v Česku. Měří 12 metrů

V Praze postaví nejvyšší dřevostavbu v Česku. Měří 12 metrů
Hlavní nosnou konstrukci čtyřpodlažní budovy, dosud nejvyšší, která byla v Česku postavena, tvoří dřevěný skelet a masivní dřevěné panely (CLT) z lepeného dřeva.
Díky benefitům, jako jsou rychlost výstavby, "suchý" proces a nízká ekologická stopa, je o dřevostavby stále větší zájem. (Dům v Jizerských horách vznikl podle návrhu architekta Pavla Horáka.)
Touto technologií vznikají nejen rodinné domy, ale i mateřské školky či firemní sídla.
Zatímco v Česku je výška dřevostavby zákonem omezena na 12 metrů (počítáno od prvního podlaží po podlahu posledního podlaží), ve světe míří výš. (ateliér v Klánovicích od architekta Pavla Horáka)
Foto: archiv Salonu dřevostaveb
Petra Jansová Petra Jansová
1. 2. 2017 15:20
V Praze bude k vidění nejvyšší dřevostavba, která byla dosud v Česku postavena. Hlavní nosnou konstrukci čtyřpodlažní budovy, která spolu s dalšími objekty bude představena v rámci veletrhu Salon dřevostaveb, tvoří dřevěný skelet a masivní dřevěné panely (CLT) z lepeného dřeva.

Dřevostavby jsou mezi lidmi stále oblíbenější. Jejich hlavní výhodou je rychlost výstavby, "suchý" proces a nízká ekologická stopa.

Ze dřeva se staví nejenom rodinné domy, ale i veřejné stavby – školky, školy nebo sídla firem. A zatímco v Česku je výška dřevostavby zákonem omezena na 12 metrů (počítáno od prvního podlaží po podlahu posledního podlaží), ve světe míří výš.

"V poslední době téma vícepodlažních dřevostaveb čím dál silněji rezonuje
obzvláště v zahraničí. Chceme tedy na tento trend navázat a představit zajímavé projekty ze zahraničí zde v Česku. Rozhodli jsme se proto uspořádat mezinárodní konferenci Grow UP! na toto téma," vysvětluje architekt a zakladatel přehlídky Salon dřevostaveb Pavel Horák.

Akce přivítá i řadu zahraničních hostů. Firemní sídlo společnosti Egger, které získalo získala za rok 2016 ocenění v rámci American Architekture Prize, přestaví architekt Bruno Mosera z Architekturwerkstatt.

Ze Slovenska přijede Marcel Dzurilla z ateliéru RAUM3, který bude prezentovat přístavbu základní školy v Bratislavě, která vznikla za rekordních 70 dní.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Marhoulovo Nabarvené ptáče bude usilovat o nominaci na Oscara

Česká filmová a televizní akademie vyšle Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula do boje o nominaci na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Akademici to oznámili dnes ráno. Vybírali z deseti českých hraných a dokumentárních snímků, větší počet bodů dále získaly tituly Na střeše od Jiřího Mádla a basketbalové historické drama Zlatý podraz. Nominace na Oscary budou známy 13. ledna 2020, vítězové cen pak 9. února. Oscara pro nejepší cizojazyčný film získaly v 60. letech Obchod na korze režisérů Jána Kádára a Elmara Klose a Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela, zatím naposledy roku 1996 uspěl Kolja filmaře Jana Svěráka.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Kristýna Plíšková začala tenisový turnaj v Soulu vítězně

Kristýna Plíšková postoupila na turnaji WTA v Soulu do druhého kola. Roli favoritky proti domácí tenistce Čche Či-hi, hráčce až z osmé stovky žebříčku, splnila za necelou hodinu vítězstvím 6:1 a 6:4. Korejce nenabídla ani jeden brejkbol.

V boji o postup do čtvrtfinále už Plíškovou čeká mnohem těžší soupeřka. Sestra světové dvojky a 81. hráčka žebříčku narazí na druhou nasazenou Jekatěrinu Alexandrovovou z Ruska, která je v pořadí WTA devětatřicátá.

Na turnaji v Soulu se představí ještě další dvě české tenistky Karolína Muchová, jež bude nasazenou trojkou, a Denisa Allertová.

Tenisový turnaj žen v Soulu (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo: Kristýna Plíšková (ČR) - Čche Či-hi (Korea) 6:1, 6:4, Alexandrovová (2-Rus.) - Minnenová (Belg.) 6:4, 6:3, Linetteová (4-Pol.) - Beguová (Rum.) 6:1, 6:4, Gasparjanová (7-Rus.) - Mariaová (Něm.) 7:5, 6:4.

před 47 minutami

Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku

V srpnu stoupla průmyslová výroba v Číně v meziročním srovnání o 4,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od února 2002. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším znamením, že ekonomika kvůli obchodní válce a slabé domácí poptávce slábne. Některé sektory naopak vykázaly zlepšení, jako produkce oceli a elektřiny. Analytici však dodávají, že celkově byl růst slabší kvůli výrobním omezením před oslavami 70. let od vzniku Čínské lidové republiky, které se uskuteční 1. října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy