Lidé budou objevovat kouzlo vody ve městech. Den architektury proběhne v sedmdesátce měst

Bydlení
20. 9. 2017 15:08
Od Plzně po Ostravu, od Liberce po Český Krumlov či Hodonín – Den architektury proběhne již příští týden, o víkendu 30. září a 1. října. Širokou veřejnost zve v téměř sedmdesáti městech a obcích po celé České republice na bohatý program. Přes 200 architektů a odborníků v rolích průvodců přichystalo na 210 akcí.
Vltavská náplavka
Vltavská náplavka | Foto: Ludvík Hradilek

Oživování prostoru podél břehů českých řek, význam vody jako nenahraditelného zdroje i nebezpečného živlu ve městech, prolínání kulturní a přírodní krajiny i možnost dostat se do jindy nepřístupných tajuplných staveb nabídne o prvním říjnovém víkendu festival Den architektury.

Pořádající spolek Kruh, kladoucí důraz na kvalitní současnou architekturu, si jako inspiraci pro letošní sedmý ročník, který proběhne ve dnech 30. září - 1. října, zvolil právě téma vody a města.

"V současnosti probíhá diskuse o využívání břehů řek a vodních ploch jako veřejného prostoru ve městě a právě téma vody, jak z pohledu tvorby měst, tak z pohledu současných problémů se zdroji, je velice aktuální," vysvětluje zakladatelka festivalu a držitelka titulu Architektka roku 2016 Marcela Steinbachová.

Zájemci se mohou při plavbě parníkem dozvědět více o architektuře a budovách pražských nábřeží a náplavek. Jedinečný zážitek nabídne výlet lodí po Vltavské vodní cestě a komorách mezi Lannovou loděnicí a Hlubokou nad Vltavou, všechny milovníky vody i architektury potěší možnost nahlédnout do unikátního Vodního domu v Hulicích.

Zajímavé informace z historie, urbanismu a z industriální romantiky nabídne procházka s příznačným názvem Vodama industriálníma Brnama.

Komentované procházky rovněž poodhalí zapomenutou historii míst, jež denně míjíme, umožní nahlédnout do budoucnosti měst a jejich částí a podívat se na své okolí zcela novýma očima.

Řada procházek po celé republice také povede po objektech nominovaných na letošní Českou cenu za architekturu. Na programu jsou lety i výlety, prohlídky, plavby, cyklovyjížďky, besedy či filmové projekce - většina programu je pro veřejnost zdarma.

Na severu Čech se zaměří na industriální architekturu, návštěvníci se vydají po stopách textilních gigantů - továrnách rodin Priebschů ve Smržovce a Wolfů v Tanvaldu.

Ostrava provede po jedinečném areálu Dolních Vítkovic a Jihlava otevře brány bývalého obilního skladiště z 20. let. V Nové Pace budou obdivovat funkcionalismus, České Budějovice ukážou, že i socialistická architektura může být kvalitní, a Zlín nabídne výlet po sakrální architektuře.

Procházky či přednášky budou probíhat na některých místech od 28. září do 5. října, ale první akce vypukne již ve středu 20. září.

Většina akcí v rámci dne architektury je přístupná zdarma, výjimkou jsou například unikátní Plavby parníkem za architekturou v Praze a vyhlídkové a tandemové lety ve Žďáru nad Sázavou.

Se Dnem architektury se lidé opět podívají do míst, která zůstávají v průběhu let lidem spíše nepřístupná. Oblíbený program Hurá dovnitř! otevře dveře kubistických vil na Rašínově nábřeží v Praze, budovu ústředí banky ČSOB od významného architekta Josefa Pleskota, hasičské stanice či hradčanské paláce. Mezi další lákadla bude jistě patřit palác Langhans, klášter sv. Anežky České nebo vzducholoď Gulliver nad centrem Dox.

Jindy zavřenými budovami se lidé budou moci procházet nejen v hlavním městě. Brno otevře dveře Místodržitelského paláce či nedávno dokončené výškové budovy Dorn, Děčín provede vilou Waldstein od Josefa Mockera a Kouty nad Desnou zavedou návštěvníky do nitra jednoho z největších divů ČR - vodní elektrárny Dlouhé stráně.

 

Právě se děje

Další zprávy