Takhle vypadají činžáky budoucnosti. Bydlení v komunitě, stěny ze dřeva, hlíny i jílu

Takhle vypadají činžáky budoucnosti. Bydlení v komunitě, stěny ze dřeva, hlíny i jílu
Komunitní dům nazvaný "85 viviendas sociales en Cornella", který stojí na okraji Barcelony, letos získal řadu cen a byl jedním z pěti finalistů prestižní ceny za architekturu Mies van der Rohe.
Budova by se dala díky dřevěným prvkům nazvat největší roubenkou ve Španělsku. Poloprůhledná fasáda do domu propouští vzduch a tím budovu ochlazuje, nebo otepluje v závislosti na počasí. Výhodou Pyrenejského poloostrova je pochopitelně celoročně vlídné klima.
Kromě jílu architekti využívají také přírodní kámen, vápno, slámu nebo korek, který slouží jako izolace.
Fasáda propouští na schodiště dostatek světla i vzduchu. Horní skleněná okna prostor celkově oteplují.
Foto: Peris+Toral Arquitectes
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 5. 2022 6:00
V centru Barcelony si mladí byt nekoupí. Ceny jsou vysoké, a tak se studenti nebo mladé rodiny často uchylují k bydlení v komunitě nebo na okraji města, říkají španělští architekti ze studia Peris + Toral, kteří se letos dostali mezi finalisty ceny Mies van der Rohe. Jejich bytové domy nabízí dostupné komunitní bydlení a oproti klasické výstavbě chytře pracují s prostorem i udržitelnými materiály.

Španělští architekti Marta Peris a José Toral, kteří do Prahy přijeli na pozvání Institutu bytového designu, se ve svých projektech zaměřují na udržitelnost a efektivní využití prostoru. V domě nazvaném "85 viviendas sociales en Cornella" na okraji Barcelony nejsou žádné zbytečné chodby a do bytů se vstupuje skrz pavlače. Většina konstrukce domu je přitom ze dřeva, což pro velké rezidenční komplexy ve Španělsku nebylo dosud běžné.

"Když veřejná správa ani soukromníci deset let neinvestují do výstavby sociálních bytů, nastává pak otázka, jestli půjdou stejnou cestou jako v minulosti, nebo to budou dělat jinak. Nám se poštěstilo spolupracovat s osvíceným investorem, který nejen městu, ale i dalším developerům ukazuje směr, jakým by se mohli vydat. Naše řešení komunitního domu v oblasti Cornella de Llobregat je levné i ekologické, a v Katalánsku se tak dává za příklad toho, jak takové domy stavět," říkají pro Aktuálně.cz španělští architekti.

Duo, podle nějž je nazvané architektonické studio Peris + Toral, má za sebou i další zajímavé projekty, kde uplatňují přírodní, a tudíž udržitelné materiály. Podívejte se na ně v galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy